Matura po latach 2018 – zaczynamy!

50644701 - view of a young attractive student taking exams

Rok temu odetchnęliśmy z ulgą, bo wydawało się, że Ministerstwo Edukacji oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna na długo uregulowały kwestię matury po latach. Ponieważ jednak nowy rząd postanowił wprowadzić rewolucję w systemie edukacji, znów niczego nie możemy być pewni… Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2018 roku maturzystów po latach będą obowiązywały takie same zasady jak w 2017 roku. Zatem: jaką maturę będziesz zdawał w 2018 roku, jeśli ukończyłeś szkołę średnią lata temu?  

Dwa lata temu Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna uporządkowały problem starej i nowej matury, dokonując podziału na absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Inaczej mówiąc na tych, którzy ukończyli szkoły przed epoką gimnazjów i na tych, którzy na gimnazjum się już załapali. I tak:

 • Absolwenci, którzy ukończyli czteroletnie liceum do roku 2004 włącznie lub pięcioletnie technikum do 2005 roku włącznie, zdają egzamin maturalny w nowej formule. Również najmłodsi maturzyści po latach, którzy licea ukończyli (lub ukończą) w latach 2015-2017, a technika w latach 2016-2017 zdają na nowych zasadach.
 • Absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin maturalny w starej formule.

Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, ale muszą zdać egzaminy brakujące do pełnej puli obowiązujących przedmiotów, w 2018 roku podchodzą tylko do tych zaległych egzaminów, ale tylko wtedy, jeśli zdawanie rozpoczęli w 2013 roku. Bo poprawiać niezdane egzaminy można tylko przez pięć kolejnych lat. Po tym okresie to co wcześniej już było zdane, traci ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa.

Jakie są zasadnicze różnice między starą a nową formułą?  

Zarówno w przypadku starej i nowej matury zdajesz:

 • język obcy (ustny i pisemny),
 • język polski (ustny i pisemny),
 • matematykę (tylko pisemny)

Tylko w przypadku nowej matury dodatkowo zdajesz:

 •  egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ale uwaga! Nie ma on wpływu na zdanie całej matury. Nawet wynik 0% uprawnia do uzyskania świadectwa maturalnego. Na ten egzamin wystarczy tylko pójść! Absurd? Owszem, dlatego Ministerstwo Edukacji myśli o wprowadzeniu tu progu zdawalności. W 2018 roku nic jednak nie powinno się tu zmienić.
  Rekomenduję iść na egzamin z przedmiotu, do którego i tak się przygotowujesz, czyli: język obcy, język polski lub matematyka. Wybierasz ten, w którym czujesz się najlepiej. 

Czym różnią się egzaminy z poszczególnych przedmiotów?

 • W przypadku języków obcych różnice są „kosmetyczne”. Na nowej maturze jest nieco więcej zadań z gramatyki, które bardzo łatwo wyćwiczyć, a tym samym zebrać pewne punkty na maturze.
 • W przypadku matematyki materiał został nawet delikatnie okrojony. Wypadło jedno z zadań, które dotychczas było stałym elementem matury (chodzi o słynne zadanie z obliczaniem prędkości).
 • W przypadku języka polskiego na egzaminie pisemnym jest łatwiej napisać rozprawkę, ponieważ nie ma już tzw. modelu, w który zdający ma trafić ze swoją interpretacją podanego tekstu.

Najwięcej niepokoju budzi nowy ustny egzamin z języka polskiego, na którym losujesz pytanie. Wygląda to podobnie, jak za dawnych czasów, jeszcze sprzed prezentacji maturalne, ale to mylne wrażenie. Owszem, losujesz pytanie, ale jest to jedno pytanie, a nie trzy. A właściwie nawet nie pytanie, a problem, który masz omówić na podstawie analizy i interpretacji podanego w pytaniu fragmentu tekstu oraz innych tekstów kultury. Kluczem do sukcesu na tym egzaminie nie jest zatem uczenie się polskiego na pamięć. Zatem jak się do niego przygotować?

Podążając za zmianami formuły egzaminu z języka polskiego, zbudowaliśmy w Edu & You kurs do tego przedmiotu, w którym uczymy analizy i interpretacji, czyli umiejętności niezbędnych, by zdać maturę w dowolnej formie. Zrezygnowaliśmy z czasochłonnego zakuwania, a postawiliśmy na kształtowanie umiejętności, które pozwalają zanalizować i zinterpretować każdy tekst, obraz, rzeźbę itd. niezależnie od tego, czy te teksty kultury się zna, czy styka się z nimi po raz pierwszy na egzaminie. Naszych kursantów wyposażamy również w solidny bagaż tekstów kultury, do których na egzaminie można się odwoływać. Zatem nie taki diabeł straszny, jak go malują.

W przypadku starej formuły egzaminu z języka polskiego pozostaje prezentacja maturalna. Temat prezentacji wybierasz już we wrześniu i masz 8 miesięcy na jej opracowanie.

Podsumowując: niezależnie od formuły matury – starej, nowej czy jeszcze innej – którą być może nowy rząd nam kiedyś zaserwuje, zdasz maturę, jeśli przygotujesz się do niej we właściwy sposób.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nadal czujesz maturalny niedosyt, zapraszam Cię do lektury kolejnych moich wpisów, w których odpowiem na najczęściej pojawiające się w komentarzach i moich kontaktach z Wami pytania. Nowy wpis już w najbliższy piątek (10 lutego)!

Jeśli jednak szczegółową pigułkę wiedzy na temat danej formuły matury chciałbyś dostać już dziś, zachęcam do pobierania naszego bezpłatnego poradnika. Formularz do pobrania znajdziecie TUTAJ oraz w wyskakującym okienku, które pojawia się po otwarciu naszego bloga. A jeśli już pobierałeś nasz poradnik, dziś otrzymasz na swoją pocztę jego zaktualizowaną wersję.

A może masz inne wątpliwości? Zostaw mi swoje pytanie w komentarzu poniżej: 

126 myśli nt. „Matura po latach 2018 – zaczynamy!

 1. Dzień Dobry,
  zdałem maturę w roku 2009 (język polski, angielski, historia – wszystkie na poziomie podstawowym). W 2018 chcę napisać ją ponownie:
  – na poziomie rozszerzonym: polski, matematyka, wos, historia, angielski.

  Z informacji na tej stronie powinienem zdawać maturę w starej formule, chciałbym jednak w nowej. Czy jest to możliwe?
  Dodatkowo nie wiem jak odnieść się do poniższego zapisu:

  „2. Absolwenci, o których mowa w ust. 1, którzy w terminach określonych w ust. 1 nie przystąpili do egzaminu maturalnego, nie zdali egzaminu maturalnego, chcą podwyższyć wynik egzaminu maturalnego uzyskany z danego przedmiotu lub przedmiotów lub chcą przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów, z których wcześniej nie zdawali egzaminu maturalnego, przystępują do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów na podstawie standardów wymagań, o których mowa w ust. 1, w okresie 5 lat szkolnych, licząc od końca roku szkolnego wymienionego w ust. 1.
  ©Kancelaria Sejmu s. 41/42
  2016-06-08
  3. Po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, egzamin maturalny przeprowadza się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy, o której mowa w art. 1.”

  Cytat pochodzi z USTAWA z dnia 19 marca 2009 r.
  o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw1).

  Czy dobrze rozumiem zapis, iż po okresie 5 lat mam prawo przystąpienia do matury na nowych zasadach?

  Dziękuje

  • Filipie,
   skoro szkołę kończyłeś w 2009 roku, musisz zdawać na starych zasadach. Niestety nie można wybrać sobie formuły matury.
   Co do Twojego drugiego pytania: niestety nie. W 2015 roku ustalono ostatecznie, że absolwenci liceów z lat 2005-2014 zdają na starych zasadach.
   Pozdrawiam,
   Magdalena Fojcik-Adamek

 2. Witam, w 2009 roku ukończyłem technikum, zdałem również egzamin maturalny (j.polski, j. angielski, WOS). Obecnie chciałbym dostać się na studia a do rekrutacji potrzebuję głównie wyników matury z matematyki, która w 2009 nie była obowiązkowa. Moje pytanie brzmi: czy egzamin który już zdałem jest „ważny” i pozostaje mi tylko zdać matematykę czy muszę zaliczyć cały egzamin na nowo? Pozdrawiam, Paweł

  • Pawle,
   egzamin maturalny, który zdałeś, jest ważny i nikt Ci go nie odbierze 🙂 Wystarczy więc, jeśli podejdziesz tylko do matematyki.
   Pozdrawiam,
   Magdalena Fojcik-Adamek

   • Dzień dobry,
    W artykule jest napisane, że „Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, ale muszą zdać egzaminy brakujące do pełnej puli obowiązujących przedmiotów, w 2018 roku podchodzą tylko do tych zaległych egzaminów, ale tylko wtedy, jeśli zdawanie rozpoczęli w 2013 roku. Bo poprawiać niezdane egzaminy można tylko przez pięć kolejnych lat.” Kolega zdawał maturę 2009. Czy w takim razie odpowiedź nie jest błędna??
    Pozdrawiam

    • Joasiu,
     odpowiedź jest poprawna, ponieważ Paweł ZDAŁ już maturę, czyli wszystkie obowiązkowe egzaminy ma zaliczone i posiada świadectwo dojrzałości. W artykule z kolei piszę o osobach, które część egzaminów z puli obowiązkowych mają już zdaną, ale część jest ciągle przed nimi (np. zdały pisemny i ustny polski oraz pisemny język obcy – i te egzaminy są ważne przez 5 lat – ale nie zdały matematyki i ustnego języka polskiego).

 3. Witam,

  mam pytanie odnośnie prezentacji na maturze ustnej. W przypadku kiedy w prezentacji mamy opisy obrazów to wtedy trzeba mieć reprodukcje obrazów na egzaminie czy to nie jest wymagane? Trzeba omawiać to trzymając w dłoni i pokazywać czy tylko leży reprodukcja przed egzaminującym?

 4. Witam,

  mam pytanie odnośnie prezentacji na maturze ustnej. W przypadku kiedy w prezentacji mamy opisy obrazów to wtedy trzeba mieć reprodukcje obrazów na egzaminie czy to nie jest wymagane? Trzeba omawiać to trzymając w dłoni i pokazywać czy tylko leży reprodukcja przed egzaminującym?

  • Reprodukcje wypadałoby mieć i to nie tylko ze względu na komisję, ale przede wszystkim dla siebie. A pokazywanie omawianych szczegółów na pewno będzie mile widziane 🙂

 5. Pingback: Czy mogę sobie wybrać formułę matury, czyli maturalnej kampanii informacyjnej odcinek VIII | Blog Edu & You

 6. Pingback: Matura po latach 2017 | Blog Edu & You

 7. Witam.

  Mam pytanie odnośnie matury, a mianowicie w 2010 roku zdałam maturę z podstaw polski/matematyka/język, następnie skończyłam studia z tytułem inżyniera, interesuje mnie, czy jeśli chciałabym podejść do matury – interesuje mnie biologia podstawa + rozszerzenie oraz chemia podstawa i rozszerzenie, na jakiej zasadzie mogę to zrealizować ? Czy do całej matury muszę podchodzić na nowo ? A co się wydarzy jeśli nowego podejścia nie zdam ?

  Pozdrawiam

  • Kasiu,
   możesz podchodzić do wybranych nowych przedmiotów i tylko do nich – nie musisz zdawać całej matury od nowa. Z tym że musisz wybrać albo poziom podstawowy, albo poziom rozszerzony. Jeśli nie zdasz egzaminów z nowych przedmiotów, nie będzie to miało żadnego wpływu na maturę, którą już masz.
   Pozdrawiam serdecznie!

 8. Dzień dobry.

  W 2013 r. zdałam maturę z przedmiotów podstawowych (polski, angielski, matematyka). W tym roku podjęłam decyzję by pójść na studia. Żeby się tam dostać muszę napisać maturę rozszerzoną z polskiego/angielskiego i biologii. Czy mogłabym otrzymać informacje na temat tego; gdzie się zgłosić, jak się to odbywa, i czy koniecznie musiałabym pisać egzamin w liceum, do którego uczęszczałam?

  Pozdrawiam serdecznie.

  • Leno,
   by móc przystąpić do egzaminów z tych przedmiotów musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury i musisz to zrobić w szkole, którą kończyłaś. Razem z deklaracją możesz jednak złożyć wniosek o możliwość przystąpienia do egzaminów w innym miejscu i ten wniosek odpowiednio uzasadnić. Jeśli będziesz chciała wnioskować o zdawanie w innym miejscu, dokumenty musisz złożyć w swojej szkole między 10 września a 31 grudnia 2017 roku. OKE rozpatrzy Twoją prośbę i jeśli się do niej przychyli, wyznaczy Ci inną szkołę. Gdybyś jednak zdecydowała, że będziesz zdawała w swojej szkole, wtedy na złożenie deklaracji masz czas do 7 lutego 2018 roku. Potem wystarczy już tylko zanotować sobie w kalendarzu terminy egzaminów i przygotowywać się 🙂

 9. Witam:) w 2011 r podchidzilam do matury,standardowo polski,j.obcy,matematyka nie stety nie udalo mi sie zaliczyć matematyki.
  Czy jeżeli chcąc po 6 latach przystąpić na nowo bede musiała zdawać na nowych zasadach? Dodam ze ukończyłam technikum

  • Będziesz zdawała na starych zasadach, ale niestety będziesz musiała zdawać już wszystkie przedmioty od nowa.

 10. Dzień dobry,
  W 2008 r. ukończyłam liceum i zdałam maturę z j. polskiego (p.r.), j. angielskiego (p.r.), historii (p.r.) i WOSu(p.r.) czy mogę w 2018 r. zdawać matematykę p.r., fizykę p.r., informatykę p.r.(tu jeszcze nie jestem pewna) i poprawić maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? Jaka wersja matury obejmie mnie w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź.

 11. Witam. Zdalem mature z j. polskiego, j. angielskiego i z fizyki w 2009 roku. Zamierzam napisac cala mature od nowa, ale tylko z polskiego, angielskiego i z matematyki. Jaki to bedzie mialo wplyw, gdy z jakiegos przedmiotu albo ze wszystkich przedmiotow osiagne gorsze wyniki lub nie zdam egzaminu? A co z moja matura z fizyki, ktorej nie bede poprawial? Pozdrawiam.

 12. Witam serdecznie
  W 2010 r. Pisałam mature po raz pierwszy. Nie zdałam. Przystapilam po latach w roku bierzacym 2017. Zdałam wszystkie przedmioty prócz matematyki i dodatkowego historia sztuki. Moje pytanie jest takie czy zaliczam się do poprawki w sierpniu ? Czy historia sztuki wlicza się do zdania egzaminu maturalnego w „starej maturze”?
  Dziękuję .Marta

  • Marto,
   moim zdaniem masz prawo do poprawki, bo historia sztuki to przedmiot dodatkowy. Ale najlepiej upewnić się w szkole lub w OKE.

 13. Witam 🙂 W tym roku zdawałam maturę. Nie udało się. Nie zdałam dwóch przedmiotów obowiązkowych czyli z poprawką w sierpniu mogę się pożegnać. Mam zamiar zdawać za rok. Oto pytanie: Do kiedy i jakie deklarację muszę złożyć?
  Jeszcze jedno: Nie zdałam również przedmiotu dodatkowego (jak wiadomo nawet 0% z tego egzaminu w tym roku nie pozbawia nas możliwości aby dostać świadectwo dojrzałości). Jak to będzie przy mojej poprawce przytoczonej wyżej? Będę musiała wpisać ten przedmiot w deklarację i zarazem go zdać? (bo przecież do 5 lat zdajemy na ‚swoich’ zasadach czyli moim zdaniem nie muszę)
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Jeśli kończyłaś szkołę w tym roku, to na złożenie deklaracji masz czas od września 2017 (wzory ukazują się na stronach OKE około 10 września) do 7 lutego 2018 r. i składasz ją w swojej szkole. Jeśli kończyłaś szkołę do 2004 r. włącznie (LO) lub do 2005 r. włącznie (technikum) składasz deklarację w OKE właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i masz na to czas od września do 31 grudnia 2017 r.
   Jeśli egzamin z przedmiotu dodatkowego nie został unieważniony, to jest zdany i tyle, nie musisz go poprawiać, ale możesz, jeśli będziesz chciała.

 14. Witam.
  Zdałem maturę w 2013r. z przedmiotów obowiązkowych.
  W 2018r. chciałbym poprawić matematykę oraz pisać dodatkowy przedmiot Fizyka, której wcześniej nie zdawałem.
  Czy muszę pisać Fizykę rozszerzoną czy podstawę czy mogę jedno i drugie. To samo dotyczy się matematyki, czy mogę pisać podstawę i rozszerzenie czy podstawę lub rozszerzenie?

  • W przypadku matematyki możesz pisać zarówno podstawę jak i rozszerzenie, bo matematyka jest zarówno jako przedmiotem obowiązkowy jak i dodatkowym. Inaczej ma się sprawa z fizyką: ponieważ jest przedmiotem dodatkowym, musisz zadeklarować, czy wybierasz poziom podstawowy, czy rozszerzony, czyli nie możesz wybrać obydwu poziomów.
   Takie jest moje zdanie, ale możesz na wszelki wypadek upewnić się w OKE.

 15. Dzień dobry, jak długo można poprawiać wyniki egzaminów maturalnych w przypadku matury zdanej w 2015 roku ze wszystkich zdawanych przedmiotów (mam już świadectwo maturalne)?

 16. Dzień dobry,

  Maturę zdałam w 2004 roku, jednak wtedy nie obowiązywała na maturze matematyka, która obecnie jest wymagana przez uczelnie. Czy oznacza to, że jeśli chcę podjąć studia to muszę zdać egzamin maturalny tylko z matematyki w „nowej formule”?
  Drugie pytanie tyczy się rozszerzeń – na maturze 2004 one nie obowiązywały, a teraz podczas rekrutacji przedmioty rozszerzone mają inną wagę niż podstawowe. Czy jeszcze mam możliwość poprawienia wyniku matury z j.polskiego/j.angielskiego (zaliczyłam te przedmioty pozytywnie, ale gdybym miała wyższe oceny, to moje punkty rankingowe również byłyby wyższe).

  • Rozumiem, że uczelnia na którą się wybierasz wymaga uzupełnienia Twojego świadectwa maturalnego o egzamin z matematyki? Jeśli tak jest, to będziesz zdawała w nowej formule. Podwyższyć wynik zawsze możesz, niezależnie od tego ile czasu upłynęło od zdania matury.

 17. Witam serdecznie
  Ukończyłam liceum w 2012 roku, nie zdałam jednak matury z 1 przedmiotu. Moja szkola została zlikwidowana, jednak jako że liceum było w tym samym budynku co gimnazjum (które nadal funkcjonuje), wciąż odbywają się tam egzaminy maturalne dla osób które przystępują do poprawek. Obecnie mieszkam i pracuje w innym województwie.
  Moje pytanie – Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o przystąpienie do matury na starych zasadach w miejscu zamieszkania ? Oraz w jakiej formie, jak i do kiedy powinnam złożyć deklarację maturalna?
  Będę wdzięczna za odpowiedz

  • Emilio,
   deklarację przystąpienia do matury musisz złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Czy jesteś zameldowana tam, gdzie obecnie mieszkasz? To może być ważne. Jeśli miejsce zamieszkania pokrywa się z miejscem zameldowania, to nie ma problemu. Jeśli nie, musiałabyś zadzwonić do OKE i dopytać, gdzie powinnaś złożyć deklarację. W informatorach jest mowa o miejscu zamieszkania, ale zawsze warto się upewnić. Tak czy inaczej, to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

 18. Rozpocząłem zdawanie w 2014 roku i zdałem wszystko oprócz tej nieszczęsnej matematyki, w 2018, żeby uzyskać świadectwo maturalne będę musiał zdawać tylko matmę?

 19. Witam mam pytanie w tym roku w kwietniu ukończyłam technikum niestety nie podeszłam do matury i zastanawiam się czy mogę podejść do matury z tegorocznymi maturzystami którzy będą ją zdawać w tym roku szkolnym 2017/2018 jeżeli tak to co powinnam w tym celu zrobić ? . 🙂

  • Oczywiście, że możesz! 🙂 Jeśli masz ukończoną szkołę średnią, to do matury możesz podejść w maju dowolnego roku. By móc podejść do egzaminów, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Masz na to czas od 10 września 2017 roku (kiedy to ukażą się wzory deklaracji na dany rok) do 7 lutego 2018 roku. Egzaminy będziesz zdawać w swojej szkole.

 20. Czy jeśli napisałam maturę w 2017 roku, ale nie zdałam z matematyki podstawowej i chcę ją napisać w przyszłym roku w maju 2018r i dodatkowo napisać przedmiot rozszerzony angielski to mogę tak zrobić?

 21. Dzień dobry

  W 2014 roku zdałem liceum na zasadzie egzaminów eksternistycznych. Chciałbym w 2018 podejść do matury. Obowiązuje mnie jeszcze stara forma matury, w związku z tym będę musiał przygotować prezentację z języka polskiego. Muszę stawić się do swojego OKE w tym wypadku OKE Jaworzno, gdzie wypełnię deklarację maturalną. Jednak co z tematami na prezentację? Czy temat prezentacji wybieram dopiero po przydzieleniu mi przez OKE szkoły w której zdaję maturę u nauczyciela z danej szkoły, czy temat prezentacji mogę sobie wybrać sam i wpisać na deklarację maturalną w OKE?

  • Z relacji naszych kursantów wynika, że OKE kieruje niemal od razu do odpowiedniej szkoły i albo deklarację uzupełnia się o temat prezentacji później, albo składa się ją dopiero po wyborze tematu.

   • Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli we wrześniu muszę jechać do swojego OKE złożyć deklarację maturalną i od razu przydzielą mi szkołę w której będę pisał maturę w 2018 roku?

     • A czy termin składania deklaracji jest taki sam w całej Polsce? Jeśli tak, to dokładnie od kiedy do kiedy można to zrobić?

     • Tak, termin jest taki sam. W Twoim przypadku deklarację można składać od mniej więcej 10 września (wtedy zwykle ukazują się druki deklaracji) do 31 grudnia 2017 r. To jest termin nieprzekraczalny.

 22. Witam! Czy jeśli w zeszłym roku miałam wydłużony czas pracy na maturze pisemnej,a w tym roku podwyższam swój wynik z geografii to…czy muszę donieść zaświadczenie znów czy jest ono ważne? Dodam,że maturę będę pisać w innej szkole niż rok temu.Nie wiem,czy ewentualne zaświadczenie musiałabym donieść do starej czy do nowej szkoły.

  • Zaświadczenie musisz donieść ponownie. Składasz je razem z deklaracją w tej szkole, w której będziesz składała deklarację.

 23. Witam ukończyłem technikum w 2014 r. Deklarację maturalną miałem wypełniona lecz nie poszedłem na maturę. I chcę zdać w tym roku szkolnym maturę. Czy będę pisał starą maturę?

 24. Dzień dobry. W 2014 roku skończyłem technikum, ale nie podchodziłem do matury. Zamierzam podejść do matury w 2018 roku. Czy wybierając temat prezentacji maturalnej można ją potem ewentualnie jeszcze zmienić?

  • I jeszcze mam dodatkowe pytanie. Czy jako absolwent technikum który będzie podchodził do matury po raz pierwszy, obowiązuje mnie termin do 30 września na złożenie deklaracji, czy termin do 7 lutego przyszłego roku? W mojej szkole powiedziano mi, że jako absolwent mam czas do 7 lutego, a jedynie uczniów szkoły obowiązuje termin 30 września. Pytam ponieważ chciałbym się upewnić w tym temacie. Pozdrawiam.

  • Zapisy w deklaracji maturalnej możesz zmienić do 7 lutego 2018 roku. Po tym terminie, to co zapisałeś w deklaracji nie będzie już mogło zostać zmienione.

 25. Witam. Zdawalamature w 2012/2013 roku i nie zdalam matematyki. W tym roku chcialam zlpzyc deklaracje zeby matematyke zdac i mi w szkole powiedzieli ze musze zdawac cala mature od nowa. Czy w takim wypadku zdaje nowa czy stara formule? I czy obowiazuje mnie prezentacja z polskiego ustnego(jak kiefys) czy losowanie pytan? Bo rozumiem ze jak pisalam ja pierwszy raz w 2013 roku to w 2017 mina mi 5lat?

  • Moim zdaniem 5 lat mija w 2018 roku, zatem powinnaś mieć prawo do zdawania w 2018 jeszcze samej matematyki. Najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z OKE i tam potwierdzisz tę informację. Szkoły nie zawsze wiedzą dokładnie, jakie zasady obowiązują w takich przypadkach. Gdyby jednak tak się stało (w co nie wierzę), że musiałabyś zdawać maturę od nowa, będziesz zdawała na starych zasadach.

   • Wlasnie tez mi sie tak zdawalo ale Pani w szkole mnie poinformowala, że 2013 rok jest liczony juz jako pierwszy rok i te 5 lat wypadalo wlasnie w 2017 roku. Dziekuje za odpowiedz skontaktuje sie z OKE upewnic

 26. Witam!
  Maturę zdałam w 2012 roku. Chciałabym jednak poprawić uzyskany wynik z języka angielskiego. Jest możliwość poprawy wyniku na poziomie podstawowym dodatkowo podejść w tym samym roku do rozszerzenia z tego samego języka? Czy muszę zdecydować się na jeden poziom?

 27. Dzień dobry,
  Po pierwsze super strona, dużo cennych informacji!
  Jeśli zdałem maturę w 2012 roku i w 2018 chcę napisać maturę z dodatkowego przedmiotu, to będzie to matura w starej formule? Czyli dostanę inne tablice wzorów itd?
  Właściwie to moje pytanie brzmi: czym różnić się będzie np. matura z biologii pisana przez absolwenta z danego roku a osobę zdającą dodatkowy przedmiot, która skończyła liceum w latach 2005-2014?
  Pozdrawiam

  • Kubo,
   dziękujemy za miłe słowa 🙂
   Tak, jeśli będziesz chciał podejść w dowolnym momencie do egzaminu z dodatkowego przedmiotu, będziesz zdawał na starych zasadach. Co do biologii: z tego, co zdążyłam się zorientować, wynika, że zakres materiału w przypadku obydwu formuł jest praktycznie taki sam. Stara formuła cechuje się tym, że ważniejsza jest tam odtwórcza wiedza. W nowej formule stawia się na rozumienie i wiązanie faktów. W starej formule masz do rozwiązania 30 zadań, w nowej – 20, ale są one bardziej rozbudowane. Zachęcam do porównania arkuszy do obydwu formuł.

 28. Dobry wieczór.

  Maturę zdawałam w 2011 roku. W 2018 chciałabym podejść do niej ponownie, aby poprawić wyniki z rozszerzonej matury z języka angielskiego. Z artykułu wnioskuję, że będę pisać tą maturę w starej formule, tak?
  Zastanawiam się jednak też nad podejściem do matury rozszerzonej z niemieckiego, którego w 2011 nie zdawałam w ogóle. I tu pojawia się pytanie – czy podchodząc do niej po raz pierwszy muszę zdawać również część ustną?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam.

  • Kasiu,
   tak, będziesz pisała w starej formule.
   Co do niemieckiego – nie, możesz podejść tylko do pisemnego egzaminu.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 29. witam, świetna strona 🙂 może i ja znajdę tu podpowiedź. Maturę zdawałam w 1996 r, przez swoją głupotę nie mam jej zaliczonej 🙁 czy jest szansa dla takiej weteranki aby po tylu latach podejść do matury? pragnę zauważyć że chciałabym podchodzić do matury w innej szkole niż kończyłam technikum. pozdrawiam

  • Dziękujemy 🙂 Oczywiście, że jest dla Ciebie szansa! Będziesz zdawała maturę w tzw. nowej formule. Najpewniej też nie trafisz do szkoły, którą kończyłaś, ponieważ deklarację przystąpienia do matury będziesz musiała złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

 30. Dzień dobry.
  Maturę zadawałem w 2010 roku, jednak po 7 latach chciałbym poprawić wynik z biologi rozszerzonej oraz zdać chemię rozszerzoną. Chciałbym zaznaczyć, że nie zdawałem wczesniej chemii na maturze.
  I w związku z powyższym mam następujace pytania:
  1) Czy mogę zdawać całkiem nowy przedmiot, którego nie zdawałem wczesniej?
  2) Będę zdawał maturę na starych czy nowych zasadach/formule?
  3) Czy w przypadku biologii oraz chemii są duże różnice programowe na maturę 2018?
  4) Jeżeli poprawiany przedmiot napiszę gorzej niż miałem zdany w 2010 to który wynik będzie tym obowiązującym? Gorszy czy lepszy?

  Pozdrawiam serdecznie.

  • Jacku,
   1) Oczywiście: możesz podchodzić do przedmiotu, którego wcześniej nie zdawałeś.
   2) Będziesz zdawał na tzw. starych zasadach, czyli takich, jakie w liceum obowiązywały po raz ostatni na maturze w 2014 roku.
   3) Tu Ci niestety nie pomogę, bo nie jestem ani biologiem, ani chemikiem 😉
   4) Zawsze obowiązuje wynik lepszy, możesz więc bez obaw podchodzić do egzaminów kolejny raz 🙂
   Również pozdrawiam i życzę powodzenia!

   • Dziękuję bardzo za szybka pomoc oraz odpowiedź 🙂
    Ponad to Pani blog jest naprawdę bardzo pomocny dla osób, które chcą „zawalczyć” z maturą po kilku latach.

    Dziękuję i jeszcze raz serdecznie pozdrawiam 🙂

 31. W 2012 roku zdałam maturę, jednak teraz kończę studia i chciałabym w maju 2018 roku poprawić wynik z chemii rozszerzonej. Czy po 6 latach moge podejść tylko do zdawania wybranego przedmiotu?

 32. Dzień dobry,

  zacząłem od szukania potrzebnych informacji na stronie CKE, ale im więcej tam czytam, tym większy mętlik mam w głowie… Znalazłem przy okazji tę stronę, widzę, że tutaj wszystko jest napisane przystępniej, ale mimo wszystko proszę Panią o pomoc.

  Kończyłem LO oraz zdawałem maturę w 2008r.:
  – obowiązkowe przedmioty na poz. podst. – j. polski, j. angielski, biologia
  – dodatkowy przedmiot na poz. rozsz. – geografia

  W międzyczasie, w 2010r. przystąpiłem po raz kolejny do matury:
  – dodatkowe przedmioty na poz. rozsz. – biologia, chemia

  W 2010r. sytuacja była klarowna, mogłem zdawać każdy przedmiot jaki chciałem, ale tylko na poziomie rozszerzonym, a arkusze były identyczne jak dla osób zdających maturę po raz pierwszy. A jak to wygląda aktualnie?

  1) Chciałbym przystąpić do egzaminu maturalnego z matematyki (podst. + rozsz.) oraz fizyki (podst.), czy jest w ogóle taka możliwość?
  2) Które podstawy programowe mnie obowiązują? Z tego co zauważyłem w międzyczasie zostały dokonane pewne zmiany.
  3) Czy mój arkusz maturalny będzie taki sam, jak osób zdających maturę w 2018r. po raz pierwszy, czy będzie to zupełnie inny test?
  4) Czy mogę się posiłkować w przygotowaniach do matury najnowszymi wydaniami, czy też powinienem wybrać jakieś z poprzednich lat?

  Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź
  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam serdecznie

  • Dziękuję za miłe słowa na nasz temat i już odpowiadam. Rozumiem, że w 2008 r. maturę zdałeś. Zatem:
   1) Możesz podejść do egzaminu z matematyki zarówno na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym i na obydwu oraz do fizyki na poziomie podstawowym. Matematyka w Twoim przypadku będzie traktowana jako przedmiot dodatkowy.
   2) Obowiązują Cię podstawy programowe (a właściwie standardy wymagań egzaminacyjnych), które po raz ostatni były aktualne w roku szkolnym 2013/2014.
   3) Nie, Ty będziesz zdawał w tzw. starej formule. Nowa formuła obowiązuje od 2015 r., ale wszystkie osoby, które kończyły LO przed 2014 rokiem, zdają na starych zasadach. Twój arkusz będzie więc inny niż arkusz osób, które skończą szkołę w 2018 r. i po raz pierwszy przystąpią do matury.
   4) Materiały, z których będziesz się przygotowywał, powinny dotyczyć starej formuły matury.
   Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości.
   Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

   • Dziękuję bardzo za odpowiedź,

    tak, wszystkie egzaminy do których przystępowałem, zdałem.

    W międzyczasie napisałem jeszcze do swojego OKE i dostałem niestety negatywną odpowiedź nt. możliwości zdawania egzaminu z matematyki na obydwu poziomach, może zacytuję:

    „Szanowny Panie,
    w odpowiedzi na pytania dotyczące ponownego przystąpienia do matury w 2018 r. informuję, że:
    – może Pan przystąpić do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym albo rozszerzonym (przedmiot dodatkowy);
    – może Pan przystąpić do egzaminu z fizyki na poziomie podstawowym albo rozszerzonym (przedmiot dodatkowy);
    – do egzaminów z ww. przedmiotów przystąpi Pan na zasadach obowiązujących w LO w roku szkolnym 2013/2014 (czyli w tzw. „starej formule”);
    – otrzyma Pan arkusz przygotowany na podstawie standardów wymagań, które obowiązywały do ww. roku szkolnego (będzie on inny, niż ten który otrzyma absolwent kończący szkołę w maju 2018 r.);
    – w przygotowaniu do matury powinien Pan korzystać z materiałów, które obowiązywały do maja 2014 r.
    Pozdrawiam”

    • Jako że bardzo zależy mi na możliwości zdawania matematyki na obu poziomach, napisałem kolejną wiadomość, zacytuję fragmenty:

     „Chciałbym zdawać maturę z matematyki na dwóch poziomach, z tego względu, że na kierunku, który mnie interesuje, są brane pod uwagę wyniki zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Tzn. można uzyskać maksymalnie 200pkt dodatkowo mnożone jeszcze przez 3,5, czyli w sumie za matematykę na obydwu poziomach można otrzymać 700pkt. Ponadto jestem pewny swoich umiejętności na poziomie podstawowym, natomiast nie wiem, na ile uda mi się przygotować z poziomu rozszerzonego, który jeśli mi
     pójdzie gorzej, to wtedy dobrze napisana podstawa może mi podciągnąć wynik.

     Poruszam tę kwestię tylko z tego względu, że matematyka jest obowiązkowa na poziomie podstawowym od 2010r., a ja miałbym przystępować do matury na zasadach obowiązujących w LO w roku szkolnym 2013/2014. Dlatego też chciałbym napisać matematykę na poziomie podstawowym jako „dodatkowy” przedmiot obowiązkowy, natomiast poziom rozszerzony jako przedmiot dodatkowy. Czy istniałaby taka możliwość?

     Z praktycznego punktu widzenia jest to możliwe, ponieważ egzaminy z matematyki na obydwu poziomach odbywają się w różnych terminach:
     – 7 maj – poz. podst.
     – 9 maj – poz. rozsz.”

     • I kolejna odpowiedź z OKE:

      „Witam,
      przepisy dotyczące organizacji egzaminu maturalnego (Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „starej” formule obowiązująca w roku szkolnym 2017/2018) mówią: „absolwent, który otrzymał świadectwo dojrzałości przed rokiem szkolnym 2009/2010 i nie zdawał egzaminu maturalnego z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego, może przystąpić do egzaminu z matematyki, jako przedmiotu dodatkowego, na poziomie podstawowym”.
      Zatem matematyka, w Pana przypadku, jest przedmiotem dodatkowym.
      Ww. przepisy mówią również, że absolwent, który ukończył szkołę przed 2014 r. i który zamierza ponownie przystąpić do egzaminu z przedmiotu dodatkowego w maju 2018 r., przystępuje do niego według zasad obowiązujących w roku szkolnym 2013/2014. Zgodnie z tymi zasadami, przedmiot dodatkowy mógł być zdawany na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym. W związku z powyższym musi Pan zdecydować: czy w maju 2018 r. przystępuje Pan do matematyki na poziomie podstawowym, czy na poziomie rozszerzonym. Jeśli wybierze Pan poziom podstawowy, to w kolejnym roku będzie Pan mógł ponownie przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (odwrotnie – nie będzie to możliwe).”

     • No niby przepisy tak mówią, ale dla mnie nie wynika z nich wprost, że nie możesz zdawać matematyki na obu poziomach. Co więcej, moim zdaniem to dyskryminacja, bo osoba, która nie ma świadectwa maturalnego i w 2018 r. przystępowałaby do egzaminów po raz pierwszy, mogłaby zdawać matematykę na obydwu poziomach, bo na podstawie zdawałaby ją jako przedmiot obowiązkowy, a w rozszerzeniu jako przedmiot dodatkowy. Ja bym żądała od OKE wskazania konkretnego przepisu zakazującego Ci zdawania matematyki w obydwu formułach, bo ja takiego jednoznacznego w informatorach nie widzę. Już nie mówiąc o tym, że podejście najpierw do rozszerzenia odbiera Ci szansę podejścia do podstawy w następnym roku.

    • Wg Informatora maturalnego sprawa wygląda tak: gdybyś nie miał zdanej matury, musiałbyś pochodzić do egzaminów z obowiązkowych przedmiotów, w tym do matematyki na poziomie podstawowym. Mógłbyś ją też wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ty jednak masz już świadectwo maturalne, kiedy zdawałeś maturę w 2008 roku, matematyka nie była jeszcze obowiązkowa. Informator mówi więc, że „możesz” podejść do matematyki jako do przedmiotu dodatkowego, ale nie musisz tego robić na poziomie rozszerzanym, tak jak osoba, która podchodziłaby do matury po raz pierwszy, a możesz na poziomie podstawowym. Nigdzie nie jest powiedziane wprost, że nie możesz zdawać na obu poziomach. Poproś OKE, żeby przedstawiła Ci konkretny przepis, który zakazuje Ci zdawania matematyki na obu poziomach.

 33. Witam,

  potrzebuję Pani porady, bo niestety rozmowa telefoniczna z OKE nic nie dała. Zdawałam maturę w 2012 w szkole niepublicznej j.polski, matematyka i j. angielski na poziomie podstawowym, w maju chcę uzupełnić maturę o rozszerzoną biologię, chemię i j.ang. Od szkoły macierzystej dowiedziałam się, że muszę wnieść opłaty za egzaminy maturalne- łącznie koszt 800-1000zł. Przygotowuję się do matury na płatnych kursach i nie bardzo mogę sobie pozwolić na zapłacenie takiej kwoty za samo podejście do egzaminu. Pani z OKE poinformowała mnie, że zmiana sytuacji finansowej nie jest czynnikiem do zmiany placówki w której się zdaje, czyli musi to być szkoła macierzysta. Wychodzi na to, że wniosek o zmianę placówki może być jedynie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. I jestem ciekawa, czy wie Pani coś na ten temat właśnie. Lub może doradzić, co mogę zrobić w takiej sytuacji. Trochę tego nie rozumiem bo jeżeli można napisać wniosek o brak opłat dla OKE za egzamin, w przypadku któregoś z kolei podejścia i załączyć w nim np. zaświadczenie o dochodzi, to dlaczego nie można zmienić placówki w której się podchodzi do egzaminu własnie ze względów finansowych? Tym bardziej, że w mojej szkole prawdopodobnie nie będzie więcej osób zdających te przedmioty, które ja zdaję, więc strata moich pieniędzy i również budżetu OKE. Powołanie specjalnie dla mnie komisji egzaminacyjnej… Czytam rozporządzenia, przeszukuje fora i pustka na ten temat. Z góry dziękuję za poświecenie mi czasu i pozdrawiam 🙂

  • Rozumiem, że opłaty, o której piszesz, wymaga szkoła, bo OKE takich wymagań nie ma. Wiem, że kursanci podają różne powody, kiedy wnioskują o zmianę miejsca zdawania egzaminu i nigdzie nie jest powiedziane, że jedynym powodem może być zmiana miejsca zamieszkania. Jeśli Pani z OKE zna taki przepis, niech Ci go poda. Co ja bym zrobiła? Spróbowałabym porozmawiać z przełożonym tej Pani, z którą rozmawiałaś albo z samym dyrektorem OKE. Z resztą to on ostatecznie podejmuje decyzję o tym, czy będziesz mogła zdawać w innej szkole, czy nie. Niezależnie od tego, co powiedziała Ci Pani z OKE, złóż do 31 grudnia w szkole macierzystej deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu. Szkoła musi przekazać ją dyrektorowi OKE i to on ostatecznie podejmie decyzję.

 34. Do matury podeszłam w 1999 roku,nie zdałam pisemnej biologii,w związku z tym gybym teraz podeszła do egzaminu jakie przedmioty muszę zdac?

  • Soniu,
   obowiązywałyby Cię następujące egzaminy:
   – polski na poziomie podstawowym pisemny
   – polski ustny
   – matematyka na poziomie podstawowym pisemnie
   – język obcy na poziomie podstawowym pisemny (masz do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański i włoski)
   – język obcy ustny (ten sam, który będziesz zdawać pisemnie)
   – egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym – tu jednak nie ma progu zdawalności i wystarczy na ten egzamin tylko przyjść.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 35. witam,
  moje LO w ZSP zostało zlikwidowane.
  W szkole powiedziano mi, ze deklaracje powinnam złożyć w sekretariacie
  i maturę będę poprawiac w szkole. dlaczego?

 36. Witam.
  Jestem absolwentką LO. Maturę zdałam w 2016/2017 roku. Pisałam matematykę na poziomie rozszerzonym. Za rok chcę jednak zmienić studia i do rekrutacji potrzebne mi są matematyka i chemia na poziomie rozszerzonym. Moje pierwsze pytanie brzmi: czy mogę przystąpić jedynie do matury z chemii, a wynik z matematyki „przepisać” z zeszłego roku czy muszę pisać matematykę ponownie, aby liczyła się do rekrutacji razem z chemią?
  I moje drugie pytanie: do kiedy muszę złożyć deklarację maturalną?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Magdaleno,
   możesz podejść tylko do egzaminu z chemii, wynik z matematyki będzie ważny. Co do deklaracji: jeśli chciałabyś przystąpić do egzaminu z chemii w maju 2018 r., to deklarację musisz złożyć w szkole, którą kończyłaś najpóźniej 7 lutego 2018 r. Egzamin będziesz zdawała w swojej szkole macierzystej.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 37. Ja mam podobne pytanie – ukończyłem liceum ogólnokształcące dla dorosłych w 2001 roku — egzaminy eksternistyczne. Chciałbym (do końca roku) dostarczyć do OKE deklarację – niestety nie wiem jaki druk, czy 1b_N ? Oraz pytanie jaką maturę będę zdawał ? Starą czy już nową ?

  • Norbercie,
   moim zdaniem to będzie matura w nowej formule i powinieneś dostarczyć właśnie deklarację 1b_N. Zanim udasz się do OKE, warto jednak wykonać do nich telefon i się upewnić.

 38. Pingback: Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! | Blog Edu & You

 39. Witam
  Czy ostateczny termin składania deklaracji maturalnych w przypadku osób które chcą zdawać ponownie maturę po kilku latach to 30 września?
  Pozdrawiam

  • Olu, jeśli kończyłaś LO między 2005 a 2017 rokiem lub technikum między 2006 a 2017 rokiem, to ostateczny termin złożenia deklaracji przypada na 7 lutego, ale pod warunkiem, że szkoła, którą kończyłaś, istnieje.

 40. Witam. Czy ostateczny termin składania deklaracji w przypadku, gdy moja szkoła została przekształcona mija 31 grudnia?

  I czy można przesłać do OKE deklarację pocztą czy też osobiście się tam udać? Pytam, ponieważ studiuję i pracuję w innym województwie niż mieści się „moje” OKE. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  .

  • Olu,
   jeśli szkoła została przekształcona, to termin faktycznie już minął (miałaś czas do 31 grudnia). Deklarację można przesłać pocztą i należy do niej dołączyć świadectwo ukończenia szkoły średniej.

 41. Witam.
  Maturę zdawałam w 2006 roku z przedmiotów tj.: j.polski, j. niemiecki i wos wszystkie na poziomie podstawowym -wszystkie zdałam. Chciałabym zdać jeszcze jeden obowiązkowo przedmiot z biologii na poziomie podstawowym i dodatkowy przedmiot też z biologii na poziome rozszerzonym.
  Proszę mi napisać czy to jest możliwe.

  • Niestety – musisz wybrać albo poziom podstawowy, albo rozszerzony. Nie ma możliwości zdawania tego samego przedmiotu na dwóch poziomach. Chyba że np. w 2018 r. przystąpisz do egzaminu z biologii na poziomie podstawowym, a w 2019 na rozszerzonym – taka opcja jest możliwa.

 42. Witam ponownie Pani Magdo.

  Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Może przybliżę mój problem. Chcę studiować na Uniwersytecie na którym wymagana jest matura z biologii jako przedmiot obowiązkowy. Ja mam na maturze jako obowiązkowe j.polski, wos i j. niemiecki. I nie mam pojęcia jak mam zdać tą biologię aby liczyła się jako przedmiot obowiązkowy. Czy w ogóle można jeszcze zdać ten przedmiot i doliczyć go jako obowiązkowy czy tylko mogę zdawać ten przedmiot jako dodatkowy???

  • Wedle mojej wiedzy w Twoim przypadku niemożliwe jest zdawanie biologii jako przedmiotu obowiązkowego, ponieważ będziesz ją zdawała w starej formule, a ta nie przewidywała egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu jako egzaminu obowiązkowego. W nowej formule już tak jest: prócz matematyki, polskiego i języka obcego zdawanych obowiązkowo na poziomie podstawowym zdaje się jeszcze jeden egzamin obowiązkowy – z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Przypuszczam, że właśnie dlatego uczelnia ma takie wymagania. Dobrze byłoby skontaktować się z nią, wytłumaczyć sytuację i zapytać, jak w Twoim przypadku będzie biologia liczona, ponieważ nie możesz jej zdawać jako przedmiotu obowiązkowego.

 43. Witam
  Opis mojej sytuacji:
  27 czerwca 2005 roku odebrałem świadectwo maturalne. Zdawałem więc pierwszą „nową maturę”.
  Zdawałem:
  Polski – ustny + pisemny
  Angielski – ustny + pisemny
  Matematyka – pisemny.
  Wszystko w podstawowym trybie.(więc na owy czas zdałem wszystkie obowiązkowe przedmioty). Minęło kupę lat i chciałbym zdać jeszcze 2 przedmioty a konkretnie biologię i chemię w stopniu rozszerzonym(do matury planuję podejść w 2019 r. i wiem że ciężko wróżyć z fusów ale interesuje mnie stan faktyczny na dzisiejszy dzień i na dzisiejsze przepisy prawa). Studia które planuję podjąć wymagają chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.

  Pytania:
  1)Czy mogę zdawać tylko te dwa przedmioty biologia+chemia?
  2)Czy muszę podejść do całości matury czyli polski+angielski+matematyka+moje dwa nowe przedmioty?

  Z góry dziękuję o odpowiedź i ewentualne uzasadnienie z przepisów prawa.
  Pozdrawiam
  Adrian

  • Dziękuję za dokładny opis Twojej sytuacji, to bardzo pomaga w udzieleniu szybkiej odpowiedzi. Zatem:
   1) Możesz przystąpić tylko do biologii i chemii na poziomi rozszerzonym. Tu ważna uwaga: będziesz je zdawał w tzw. „starej” formule, czyli wg zasad, które w LO obowiązywały po raz ostatni w maju 2014 r.
   2) Wynika z 1: nie musisz 🙂 Ale jeśli chcesz, to możesz 😉
   Pozdrawiam serdecznie!

   • Dziękuję za odpowiedź.
    A tak się jeszcze zastanawiam czy np jak za 2-3 lat umyśli mi się zdawanie jeszcze dodatkowego przedmiotu załóżmy że to fizyka będzie.
    Rozumiem że mam nieograniczone możliwości zdawania dodatkowych przedmiotów bez poprawiania całej podstawowej matury ?
    (na obecnie obowiązujące przepisy prawa).

 44. Hej 🙂
  Zdawałam maturę w 2012 roku nie udało mi się całego egzaminu zdać, mianowicie dałam tylko polski ustny i pisemny a matematykę oraz niemiecki ustny i pisemny nie zdałam. Czy jesli chce podejsc w 2018 roku do matury to na jakich zasadach zdaje?

  • Zdajesz na tzw. „starych” zasadach, które obowiązywały po raz ostatni w maju 2014 r. Pamiętaj też, że musisz podchodzić do wszystkich egzaminów. Te, które zdałaś, są już niestety nieważne.

 45. Witam. Ukończyłem Technikum w 2015 roku i zdawałem maturę na starych zasadach. Niestety nie udało mi się zdać tylko ustnego języka polskiego. Moje pytanie brzmi czy będę zdawać ją teraz na starych zasadach? Jeśli tak to do kiedy i jaki wniosek złożyć oraz skąd mam wziąć tematy. Czy mogę zdawać na temacie, który wybrałem sobie na rok 2015 kiedy po raz pierwszy podchodziłem do matury?

  • Niezależnie od roku, w którym chciałbyś przystępować do tego egzaminu, będziesz zdawał na starych zasadach. Do 2020 r. włącznie możesz podchodzić tylko do egzaminu z ustnego polskiego. Później będziesz musiał podchodzić już do wszystkich egzaminów od nowa.
   By móc przystąpić do egzaminu w 2018 r. musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłeś, najpóźniej 7 lutego 2018 r. To szkoła powinna udostępnić Ci listę tematów. Warto więc udać się najpierw do szkoły i poprosić o tę listę, dać sobie np. tydzień na wybór tematu i potem udać się do szkoły raz jeszcze już z deklaracją i tematem.
   A jak się przygotować? Można pod okiem korepetytora, można poszukać jakiegoś kursu. To już zależy od tego, jak wolisz się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *