Matura po latach 2017

15404023_s

Jeśli szukasz informacji na temat matury po latach 2018, to zapraszam TUTAJ.

W związku ze zmianami, jakie zachodzą w egzaminach maturalnych absolwenci z ubiegłych lat pytają; Jaką maturę będę zdawać w 2017 roku jeśli ukończyłem szkołę średnią lata temu?  

Wydaje się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna uporządkowały na dłuższy czas problem starej i nowej matury, dokonując podziału na absolwentów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Inaczej mówiąc na tych, którzy ukończyli szkoły przed epoką gimnazjów i na tych, którzy na gimnazjum się już załapali. A zatem:

Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku 2004 włącznie zdają egzamin maturalny w nowej formule.
Absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin maturalny w starej formule.
Osoby, które zdały już egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów w latach 2012-2015 zdają brakujące egzaminy, w takiej formule jaka wtedy obowiązywała. Uwaga! Poprawiać maturę można tylko przez pięć kolejnych lat. Po tym okresie to co wcześniej już było zdane, traci ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa już na zasadach obowiązujących w danym czasie.

Jakie są zasadnicze różnice między starą a nową formułą?  

Zarówno w przypadku starej i nowej zdajesz:

 • język obcy (ustny i pisemny),
 • język polski (ustny i pisemny),
 • matematykę (tylko pisemny)

Tylko w przypadku nowej dodatkowo zdajesz:

 •  egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym
  Ale uwaga! Nie ma on wpływu na maturę. Nawet wynik 0% uprawnia do uzyskania świadectwa maturalnego. Na ten egzamin wystarczy pójść.
  To chyba kolejny absurd? A może jakaś głębsza urzędnicza myśl, której nie dostrzegam?
  Rekomenduję iść na egzamin z przedmiotu, do którego i tak się przygotowujesz czyli: język obcy, język polski lub matematyka. Wybierasz ten, w którym czujesz się najlepiej. 

Czym różnią się egzaminy z poszczególnych przedmiotów?

W przypadku języków obcych zmiany są „kosmetyczne”. Na nowej maturze jest nieco więcej zadań z gramatyki, które bardzo łatwo wyćwiczyć, a tym samym zebrać pewne punkty na maturze.
W przypadku matematyki materiał został nawet delikatnie okrojony. Wypadło jedno z zadań, które dotychczas było stałym elementem matury (chodzi o słynne zadanie z obliczaniem prędkości).
W przypadku języka polskiego na egzaminie pisemnym jest łatwiej napisać rozprawkę, ponieważ nie ma już tzw. modelu, w który zdający ma trafić  ze swoją interpretacją podanego tekstu.
Najwięcej niepokoju budzi nowy ustny egzamin z języka polskiego, na którym losujesz pytanie – jak za dawnych czasów jeszcze sprzed prezentacji. Kluczem do sukcesu na ten egzamin jest uczenie się polskiego w odpowiedni sposób. W polskim nie chodzi o obciążenie się wiedzą.
Podążając za zmianami formuły egzaminu z języka polskiego, zbudowaliśmy w Edu & You kurs do tego przedmiotu, w którym uczymy analizy i interpretacji, czyli umiejętności niezbędnych, by zdać maturę w dowolnej formie. Zrezygnowaliśmy z czasochłonnego zakuwania, a postawiliśmy na kształtowanie umiejętności, które pozwalają zanalizować i zinterpretować każdy tekst, obraz, rzeźbę itd. niezależnie od tego, czy te teksty kultury się zna, czy styka się z nimi po raz pierwszy na egzaminie.

W przypadku starego ustnego egzaminu z języka polskiego pozostaje prezentacja maturalna. Temat prezentacji wybierasz już we wrześniu i masz 8 miesięcy na jej opracowanie.

Podsumowując – niezależnie od formy matury starej, nowej czy jeszcze innej, którą być może nowy rząd nam kiedyś zaserwuje, zdasz jeśli przygotujesz się do niej we właściwy sposób.
Więcej informacji znajdziesz w bezpłatnym poradniku maturalnym – Matura po latach – od czego zacząć.  

Jeśli szukasz informacji na temat matury po latach 2018, to zapraszam TUTAJ.

357 myśli nt. „Matura po latach 2017

 1. Witam!

  Mature zdalem w 2007 roku. Byl to oczywiscie polski (pp), ang (pr), jako trzeci obowiazkowy wybralem wtedy biologie (pr), a 1 dodatkowy stanowila chemia (pr).

  W 2017 chce podwyzszyc wynik z j. angielskiego (pr), biologii (pr) oraz chemii (pr). Rozumiem, ze do lutego 2017 bede mogl zlozyc ostateczna deklaracje tylko do tych trzech przedmiotow.

  Sam egzamin bedzie natomaist skladac sie jedynie z porcji rozszerzonej czy najpierw rozwiazuje sie poziom podstawowy, a pozniej rozszerzony? Tutaj nie jestem pewien. Oczywsicie zalezy mi na wynikach z poziomu rozszerzonego.

  Pozdraiwam,
  Maciej

  • Zawsze bezpieczniej załatwić formalności i zapisać się do końca roku 2016. Jeśli chodzi o egzaminy to zdaje Pan tylko program rozszerzony. Nie trzeba zdawać wcześniej podstawy (jeśli ma się już maturę w kieszeni), by pisać rozszerzenie z przedmiotów dodatkowych.

   Życzę jak najlepszych i satysfakcjonujących wyników.

   • Dziekuje za odpowiedz!

    I jeszcze jedno pytanie nasuwa sie w moim przypadku. Czy te formalnosci MUSZE zalatwic osobiscie czy deklaracje moze zlozyc czlonek rodziny w moim imieniu?

    • Deklarację można było wysłać pocztą, jeśli kserokopie dokumentów były potwierdzone notarialnie (koszt ok 20 – 30 – zł). Zawsze można wcześniej zadzwonić do właściwego dla siebie OKE i zapytać, bo co OKE to inny zwyczaj, choć to samo obowiązujące prawo i zasady.

   • Witam, chcę poprawić swoje wyniki maturalne. Obawiam się, że nie zdążę do 7 lutego dotrzeć do szkoły, w której pisałam maturę rok temu. Czy jest możliwość, aby tę deklaracje wysłać elektronicznie?

    • Nie ma możliwości, żeby deklarację przesłać elektronicznie. Można ją przesłać pocztą. Powinna tu decydować data stempla pocztowego. Nie mniej zadzwoń sobie do OKE lub do swojej szkoły (rozumiem, że jest to Twoja szkoła macierzysta) i się upewnij.

  • Witam:)

   W 2012 roku nie zdalem matury z matematyki ,prawde mowiac zabraklo mi 1 pkt:/ I tak niestety bywa:) Teraz zjechalem na swieta i chcialbym złożyć wniosek na poprawke. Do kiedy musze to zrobic, czy juz moge popic woda…?
   Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

   • Grześku,
    masz czas do 7 lutego na złożenie deklaracji w szkole, którą kończyłeś. Pamiętaj, że jeszcze tylko w 2017 roku może zdawać samą matematykę. W 2018 roku lub później będziesz już musiał podejść do wszystkich egzaminów, upłynie bowiem 5 lat od Twojego pierwszego podejścia do matury.
    Pozdrawiam!

    • Witam, mam tą samą sytuację co kolega, zdawałam maturę w 2012 roku, ale nie zdałam matematyki, którą deklarację powinnam złożyć?

     • Witam, też nie wiem którą deklarację mam złożyc i też zdawałam maturę w 2012 roku. Jutro zadzwonię do OKE, bo w mojej szkole można się czegokolwiek dowiedzieć…

    • Witam serdecznie w 2012 roku ukończyłam liceum ale nie podchodzilam do matury. W 2013 roku postanowiłam spróbować i zdałam wszystko oprócz matematyki podstawowej. I chce za rok w 2018 poprawić tą matematykę. Czy jest to termin ostateczny żebym nie musiała znowu wszystkiego od początku zdawać? Rozumiem że opłatę także muszę uiścić w kwocie 50 zł.

     • Karolino,
      tak, w Twoim przypadku 2018 rok to ostatni moment, by podejść tylko do matematyki. Opłata Cię nie obowiązuję, ponieważ uiszcza się ją w przypadku trzeciego podejścia do danego egzaminu.

     • Może ktoś już wie czy osoba piszacapierwszy raz maturę w 2013 roku napewno może poprawiać jeden przedmiot w 218?

     • Patrycjo,
      jeśli przedmiotu, o którym piszesz, nie zdałaś, to 2018 r. jest ostatnim momentem, żeby podejść tylko do niego. Jeśli ten przedmiot był zdany, ale chcesz poprawić wynik, to czas jest nieograniczony.

  • Witam
   Pierwszy raz zdawałam maturę w 2010 roku, ale nie zdałam trzech przedmiotów i nie podeszłam do poprawki. Wszystko przepadło , bo minęło 5 lat.
   Podeszłam do matury w zeszłym roku na starych warunkach ,ale niestety nie zdałam dwóch obowiązkowych przedmiotów pisemnych. Złożyłam deklarację, ale dyrektor powiedział,że muszę zdać te dwa przedmioty i podejść do przedmiotu nadobowiązkowego czy to prawda. Myślałam ,że muszę zdać tylko obowiązkowe przedmioty. Czy to jest prawda? Czy muszę zrobić opłatę za egzaminy?
   Proszę o odpowiedź.

   • Jolu,
    dyrektor podał Ci złą informację. Zdajesz dalej na starych zasadach, więc nie musisz podchodzić do przedmiotu dodatkowego. Co do opłat: teoretycznie biorąc pod uwagę również 2010 rok będzie do egzaminów podchodzić trzeci raz, wiec powinna Cię obowiązywać opłata. Ale nie jestem pewna, czy dobrze interpretuję ten przepis, więc w sprawie płatności najlepiej skontaktuj się z OKE. Do OKE możesz również odesłać dyrektora, jeśli nadal będzie się upierał przy swoim 😉

    • W 2010 roku zdałam matematykę, ale w zeszłym roku się nie udało. Nie zdałam matematyki i j.angielskiego. Dyrektor powiedział, że muszę zdać jeszcze dodatkowy przedmiot czyli mówił j.polski, w zeszłym roku jako dodatkowy zdawałam geografię, ale miałam mniej niż 30%. To muszę uiść opłatę za dwa przedmioty. Tak zrozumiałam. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

     • Jolu,
      nie do końca rozumiem Twoją sytuację, więc opiszę: w 2016 roku podchodziłaś do wszystkich egzaminów (poprzednie z 2010 roku się „przeterminowały”). Nie zdałaś matematyki i angielskiego, polski został zaliczony. Płaci się za egzaminy, nie za przedmioty, ale nie jestem pewna, czy powinnaś płacić. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz do OKE i przedstawisz swoją sytuację.

  • Dzień dobry
   jestem absolwentem technikum dla dorosłych 2006 r
   w jaki sposób moge podejść do poprawy „starej starej… „matury ?

   • Rozumiem, że w 2006 roku maturę zdałeś. Faktycznie była to ta najstarsza wersja matury (z dużym wypracowaniem z polskiego i 5 zadaniami z matematyki)? Bo 2006 rok w technikach to już czas obowiązywania starej matury (z prezentacją z polskiego).

  • Witam, zdawalam mature w 2014roku. Nie udalo sie z matematyki i spoznilam sie na dodatkowy egzamin z biologii. Czy w tym przypadku musze zdawac teraz oba te przedmioty aby uzyskac swiadectwo? I co w sytuacji gdy szkola do ktorej uczeszczalam juz jest zamknieta? Gdzie mam zlozyc deklaracje? Jak ona ma wygladac?

   • Klaudio,
    według mojej wiedzy powinnaś podejść ponownie tylko do egzaminu z matematyki, bo egzamin z biologii nie był obowiązkowy (warto jednak upewnić się w swojej OKE, czy tak jest na pewno). Jeśli Twoja szkoła macierzysta została zamknięta, to deklarację przystąpienia do matury składasz w OKE właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Masz na to czas od mniej więcej 10 września do 31 grudnia 2017 roku (jeśli chcesz do matematyki podchodzić ponownie w 2018 r.). Następnie OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będzie zdawała egzamin. Nie ma jeszcze wzorów deklaracji na 2018 rok, pojawią się właśnie około 10 września.

 2. Pingback: Matura po latach 2016 | Blog Edu & You

 3. Witam. W 2009 roku zdalam mature piszac j. polski, angielski, chemie jako obowiazkowe przedmioty na poziomie podstawowym oraz biologie jako dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Skonczylam studia, ale chcialabym w 2017 roku poprawic biologie rozszerzona i zdawac po raz pierwszy chemie i fizyke rozszerzona. Dodatkowo zmienilam miejsce zamieszkania, wiec nie wiem gdzie moge pisac egzamin. Prosze o pomoc i wyjasnienie czy moge zdawac tylko wybrane przedmioty bez pisania jezykow i matematyki i ich czesci podstawowych? Gdzie moge ubiegac sie o pisanie matury w nowej miejscowosci, czy pisac do OKE, czy w wybaranej przez siebie szkole zlozyc wniosek? Czy sa jakies oplaty w zwiazku z checia pisania ponownie matury? Serdecznie pozdrawiam Monika

 4. Witam, jeżeli przez 5 lat nie zdałam matury z matematyki, ponownie zdaję wszystkie przedmioty w starej formule z lat 2010 -2015. Czy już w nowej obowiązującej od 2015/2016 ?

 5. Witajcie zdałam maturę ustną z polskiego i angielskiego oraz maturę z polskiego pisemną i bym chciała zaliczyć i dostać świadectwo maturalne musze zdawać całą maturę ? czy jak ?

 6. Dzień dobry, chciałabym wiedzieć na jakiej zasadzie mogę zdawać maturę w 2017 r do której się przygotowuję. Uczęszczałam do zaocznego technikum 3 letniego ukończonego 2007 roku, podeszłam do matury ale nie zdałam egzaminu dojrzałości, do poprawek nie przystąpiłam. Jaką maturę będę zdawać teraz??

 7. Dodatkowo zdawałam maturę w innym mieście a zalezy mi zebym zdawała w mejscu w którym aktualnie mieszkam i wybranej szkole…

   • To nie prawda! Zdajesz w swojej szkole macierzystej. Możesz złożyć wniosek o przeniesienie do innego
    OKE/ szkoły ale nie zawsze wyrażają na to zgodę.

    • W przypadku starej matury teoretycznie jest tak, że deklarację przystąpienia do matury trzeba złożyć w szkole, którą się kończyło. W praktyce jednak można zadzwonić do OKE i zapytać, czy nie zrobią wyjątku – wiemy od naszych kursantów, że to się czasem udaje. Faktem jest jednak, że w przypadku starej matury można złożyć wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminów. Jeśli się go odpowiednio uzasadni, OKE powinna się do niego przychylić.

   • witam
    Pisałam maturę w 2012 r czy mogę poprawiać przedmiot niezdany z tej matury w 2017 r? czy już muszę pisać wszystkie przedmioty od nowa ?

    • Aniu, jeśli zdałaś maturę, nikt nie będzie od Ciebie wymagał, żebyś zdawała ją ponownie 🙂 Jeśli jednak matury nie zdałaś, to w Twoim przypadku 2017 rok jest ostatnim, w którym możesz zdawać tylko ten niezdany przedmiot. W 2018 roku będziesz musiała zdawać już całość.

 8. Witam. Jeśli ukończyłam szkołę w 2011 roku i zadawałam egzamin maturalny, zdałam egzamin ustny z języka polskiego i języka angielskiego, pisemnych niestety nie udało się zdać. Proszę powiedzieć jaką ja będę musiała zdawać maturę, w nowej czy starej formie ??

 9. Witam. 25 lat temu ukończyłam technikum, ale nie podeszłym do matury. Teraz mam 43 lata, czy muszę jeszcze raz ukończyć szkołę średnią, aby przystąpić do matury?

  • Elu,
   jeśli posiadasz świadectwo ukończenia szkoły średniej (w tym przypadku technikum), nie musisz ponownie kończyć szkoły średniej, żeby móc podejść do matury. Świadectwo nie traci ważności. Wystarczy, że między połową września a końcem grudnia 2016 roku złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania deklarację przystąpienia do matury. Potem wystarczy już tylko przygotować do matury się czy to indywidualnie, czy na kursach, czy z korepetytorem.

 10. Witam serdecznie!

  Zdawałam maturę w 2004 roku i uzyskałam świadectwo dojrzałości. Rozumiem, że w 2017 r. podchodzę do matury w „nowej formule”. Czy wybierając się na studia, gdzie wymagane są wyniki tylko z 2 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym będę musiała jeszcze raz zdawać pozostałe wymagane przedmioty tj. j. polski, j. obcy i matematykę? I jeśli tak to na jakim poziomie. Dziękuję.

  • Jeśli masz już maturę, nikt nie będzie wymagał od Ciebie, żebyś w całości zdawała ją od nowa. Podejść możesz więc do dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym, których wymaga od Ciebie uczelnia. I tak – będziesz do nich podchodzić na nowych zasadach.

 11. Witam!

  Jak to jest z tymi arkuszami?
  Zdałam maturę w 2009 roku z przedmiotów obowiązkowych. Teraz chciałabym dopisać sobie matematykę na poziomie podstawowym, angielski rozszerzony i biologie rozszerzoną. Rozumiem, że mój arkusz z matematyki będzie miał dodatkowe zadania, angielski tez inny dostanę, a co z biologią?
  Pozdrawiam.

  • Jeśli nie zdawałaś matematyki jako przedmiotu obowiązkowego, możesz ją zdawać na poziomie podstawowym. W przypadku angielskiego rozszerzonego i biologii rozszerzonej będziesz rozwiązywać zupełnie nowy arkusz. Możesz wyjaśnić, co rozumiesz przez „dodatkowe zadania w arkuszu”?

   • Dziękuję za odpowiedź.
    Chodzi mi o dodatkowe zagadnienia do nauczenia , które zostały wycofane.
    ” zupełnie nowy arkusz” czyli nie taki jaki obowiązywał mój rocznik? czy chodzi o „nowy” jako inny niż ten co będą pisać przyszli maturzyści?

    • Bardzo proszę. Według mojej wiedzy będziesz pisać starą maturę, czyli taką, jaka obowiązywała po raz ostatni w liceach w roku szkolnych 2013/2014 i arkusze zgodne z zagadnieniami do tego typu matury będziesz rozwiązywać. Maturzyści, którzy w nadchodzącym roku szkolnym będą pisać maturę po raz pierwszy zaraz o ukończeniu szkoły, będą ją pisać na tzw. nowych zasadach, a zatem dostaną inne arkusze niż Ty. Mam nadzieję, że za mocno tego nie zagmatwałam 😉

 12. Dobry wieczór,

  Pisałem w 2009, później poprawiałem w 13. Czy piszę wybrane przedmioty, czy całość? Za które przedmioty płacę? Do kiedy będzie podział na nową i starą maturę i po co właściwie ten podział? Rozumiem, że piszę jeszcze starą maturę, ale czy ze wszystkich przedmiotów? Czy nowodeklarowane piszę w nowej wersji?

  • Żeby odpowiedzieć na Twoje pierwsze pytania, muszę wiedzieć, czy maturę zdałeś, czy nie. W Twojej sytuacji raczej za żaden przedmiot nie będziesz płacił. Podział na nową i starą maturę pewnie utrzyma się długo. Wziął się stąd, że część maturzystów po latach uczyło się w systemie 8+4 (lub 5) i zdaje maturę na nowych zasadach, a część w systemie 6+3+3 (lub 4) i zdaje na starych zasadach (dotyczy to jednak tylko tych osób, które kończyły szkołę między 2005 a 2014 rokiem). Ty każdy przedmiot, który będziesz zdawać, będziesz pisać na starych zasadach.

 13. Witam w 2010 roku ukończyłam liceum dla dorosłych. Do matury Nie przystapilam, chciałabym zrobić to teraz. Czy będę zdawała w Starym systemie tj Polski z prezentacją, matematyka i angielski? Nie chodzę do szkoły. Sama z pomocą innych chce się przygotować. Gdzie i w jakich terminach, i jakie dokumenty mam składać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Tak, skoro kończyłaś szkołę w 2010 roku, zdajesz na starych zasadach. Złożyć deklarację o przystąpieniu do matury będziesz mogła w szkole, którą kończyłaś między 10 września a ostatnim dniem grudnia. Złożyć trzeba deklarację oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej. Maturę będziesz zdawać w swojej szkole. Jeśli Twoja szkoła została zlikwidowana, deklarację i świadectwo składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

  • Tak, jeśli kończyłaś szkołę w 2010 roku, zdajesz na starych zasadach. Zapisu na maturę możesz dokonać w swojej szkole między 10 września a ostatnim dniem grudnia 2016 roku. Składasz deklarację przystąpienia do matury oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zgodnie z obowiązującymi dotąd zasadami, powinnaś zdawać egzaminy w swojej szkole. Jeśli Twoja szkoła już nie istnieje, deklarację i świadectwo składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać. Wszystkie szczegóły na temat zapisów i matury 2017 zostaną opisane w Informatorze Maturalnym, który ukaże się 10 września na stronach CKE. Wtedy też CKE udostępni druki wszystkich deklaracji.

 14. Dobry wieczór,

  Kończyłem liceum ogólnokształcące w roku szkolnym 2012/2013 (stara matura) i nie zdałem matury z matematyki. Czy w roku szkolnym 2016/2017 wciąż przysługuje mi prawo do przystąpienia do poprawki? Wydaje mi się, że tak, bo 2017 liczy się jako piąte podejście. Dobrze myślę?

 15. Dzień Dobry 🙂
  Jak większość mam pytanie odnośnie matury a dokładnie jej formy. Moja matura była baaardzo dawno temu czyli w roku 1997 i jeśli teraz chcę pisać ją na nowo to do jakiej postaci egzaminu powinnam się przygotowywać?
  Pozdrawiam
  PS
  Podobno nigdy nie jest za późno na studia 😉

 16. Witam , jeżeli jestem absolwentem szkoły z 2011 roku zdałam j. Polski, niemiecki na maturze mastomiast nie zdałam matematyki czy mogę tylko ja poprawić czy musze zdawać juz nowa ?

  • Niezdane przedmioty można poprawiać w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym po raz pierwszy przystąpiło się do matury. Czyli jeśli w 2011 roku przystąpiłaś do matury po raz pierwszy, to niestety rok 2016 był ostatnim rokiem na wykorzystanie tej możliwości. Zatem – moim zdaniem – w 2017 roku lub później będziesz musiała zdawać od nowa, ale ciągle na zasadach, które po raz ostatni obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014. Ostateczne potwierdzenie otrzymasz w OKE.

 17. Witam, zdałam maturę w 2012r, w tym roku chciałabym poprawić wynik z przedmiotów nieobowiązkowych, a z matematyki i fizyki pisać po raz pierwszy na poziomie rozszerzonym, z tego względu mam pytanie: Czy będę pisać maturę w „starej’ czy „nowej” wersji?
  W informatorach CKE w tamtym roku podawane było że od 2017 roku wszyscy absolwenci liceów piszą nową wersję, a w tym roku nie moge znalezc o tym informacji.
  A drugie pytanie to czy istnieją jakieś oficjalne wzory podania do OKE odnośnie pisania matury w innym mieście?

  • Asiu,
   jeśli zdałaś maturę w 2012 roku, to obowiązuje Cię stara wersja egzaminu. W zeszłorocznym informatorze nie ma informacji, że od 2017 roku wszyscy absolwenci liceum zadają na nowych zasadach.
   Wzór podania, o którym piszesz, pojawi się na stronach CKE na dniach. Z tym że podanie, o którym piszesz oraz deklarację przystąpienia do matury będziesz składać w szkole, którą kończyłaś. Tak przynajmniej było w zeszłym roku. Informator oraz wzory deklaracji na rok 2017 powinien pojawić się na TEJ STRONIE.

   • rok temu przed zapisami na maturę na stronie CKE była podana informacja, że od 2017 roku pisana będzie tylko „nowa matura”, ale napisałam juz do OKE i odpisali że piszę niestety stara wersje 🙁 co moim zdaniem jest bezsensu jesli teraz bede zdawac przedmioty ktorych wczesniej nie zdawalam i nie uczylam sie na „rozszerzeniu” 🙁

    • Asiu,
     w zeszłym roku stronę CKE i wszelkie informatory przerabiałam na wszystkie strony, ponieważ wprowadzono podział na maturzystów po latach piszących w starej i nowej formule. Nie przypominam sobie informacji, w której piszesz. To rozróżnienie wynika z tego, że stara i nowa matura są oparte o różne podstawy programowe. Zatem gdybyś miała pisać nową maturę, musiałabyś to robić pod inną podstawę programową niż tą, którą realizowałaś w czasie nauki w liceum.

     • tak , tyle że chcąc zdawać maturę z przedmiotów których nie miałam na rozszerzeniu tak czy siak muszę się tego uczyć od nowa, poza tym różnice programowe w chemii są takie, że duża część materiału Nowym maturzystom odpadła, więc moim zdaniem jest to po prostu niesprawiedliwe

     • Jesteś jedną z niewielu osób, które wolałyby pisać nową maturę. Rozumiem Twoje oburzenie, ale z drugiej strony rozumiem też CKE: bo przecież miałaś chemię w szkole średniej, uczyłaś się jej wedle określonej podstawy programowej i tego CKE musi się trzymać.

 18. Dzień dobry,
  chciałbym w 2017 roku zdawać maturę z polskiego, matematyki i angielskiego. W 2008 roku ukończyłem liceum, ale do matury nie podszedłem. Moje pytanie brzmi czy w 2017 r. zdawać będę maturę na starych zasadach czy na nowych? Do kiedy należy złożyć deklarację oraz jakie podręczniki/repetytoria są polecane i czy kupić te do starej czy nowej formuły matury? Fajne wydaję się wydawnictwo Greg, ale mimo wszystko prosiłbym o pomoc.

  pozdrawiam

  • Jarku, obowiązują Cię stare zasady i w podręczniki czy repetytoria przeznaczone właśnie do tej formuły radzę się zaopatrzyć. Jeśli szkoła, którą kończyłeś, istnieje to na złożenie deklaracji masz czas do 7 lutego 2017 roku i składasz ją w szkole właśnie. Jeśli Twoja szkoła nie istnieje, składasz deklarację w OKE najpóźniej 31 grudnia 2016 roku.
   Pozdrawiam!

 19. Prosiłbym o jakieś linki może do konkretnych stron z książkami dla maturzystów 🙂 bo już powoli trzeba ruszać z przygotowaniami…

 20. Dzień dobry 🙂
  Mam pytanie odnośnie mojej matury. Zdawałem mature w 2014 roku. Mam zaliczony j.polski – pp
  j.angielski – pp
  geografie – pp
  wos -pp
  tylko matematyka jest nie zdana.

  Z tego co tutaj czytam wynika , że muszę zdawać tylko matematykę , a nie wszystkie przedmioty od początko . Zgadza się ?
  Ile wynoszą takie opłaty za powtarzanie przedmiotu na maturze po latach ???

 21. Dzień Dobry,nie jestem jeszcze pewna bo jutro będę dopiero dzwonić do mojej szkoły macierzystej w sprawie wyników z matury poprawkowe Z matematyki (do systemu obieg nie posiadam kodów).Ale mam takie teoretyczne pytanie pierwszy raz do matury podeszłam w 2011 czyli minęło już pięć lat moich prób zdania matematyki, więc matura od początku na to wychodzi.Ale czy według Pani jest możliwe bym w razie tej niezdanej piąty raz matematyki mógła zdawać mature w innej szkole?.Dodam, że przez ostatni dwa lata mature pisałam poza szkołą macierzystą w szkole wyznaczonej mi prze Oke w mieście w którym obecnie mieszkam.W tym momencie jest to dla mnie problem zdawać w mojej macierzystej szkole, to dość daleko a ja pracuje i wiadomo na czas matury muszę kombinować żeby iść na te egzaminy…Wiem, że zapewne muszę zadzwonić do Oke, ale może Pani też ma jakąś wiedzę na ten temat.I zastanawiam sie też na jakich zasadach bym musiała podejść w tym roku czy na tych samych co w 2011 czy na nowych.Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi i pozdrawiam.

  • Dominiko, wierzę, że poprawka zdana, ale oczywiście odpowiadam. W 2017 roku musiałabyś podejść już do wszystkich egzaminów, ale wciąż na starych zasadach. Razem z deklaracją maturalną możesz złożyć wniosek o zdawanie matury w inny niż Twoja macierzysta szkoła miejscu (pewnie robiłaś tak do tej pory). Deklarację i wniosek musisz złożyć w swojej szkole najpóźniej do 31 grudnia 2016 roku. Następnie OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 22. Witam w 2016r ukończyłam technikum gasteonomiczne niestety sytuacje zmusiły mnie do zrezygnowania z matury złożyłam pierwsze deklaracje ale z niej zrezygnowałam w gruncie rzeczy nie podeszłam do matury.Teraz znalazłam prace gdzie potrzebuje przepustki na studia i nie wiem czy mogę podejść do matury w 2017 r ? bardzo proszę o szybką odpowiedz.

  • Oczywiście, że możesz. Zdajesz na nowych zasadach, czyli takich, do jakich się przygotowywałaś. Żeby przystąpić do matury, musisz najpóźniej do 7 lutego 2017 roku złożyć w swojej macierzystej szkole deklarację przystąpienia do matury. I tyle 🙂

 23. Maturę zdałam w 2016 roku. Jednak w maju 2017chce poprawić wynik z wosu który pisałam na poziomie rozszerzonym i dodatkowo chce napisać jeszcze maturę rozszerzona z matematyki. I tu rodzi się pytanie czy jako że matematyki roz nie zdawałam na maturze deklaracje musze składać do końca września czy spokojnie do końca roku??

 24. Witam. Zdawałam maturę w 2010 roku z j. polskiego, j angielskiego, matematyki oraz jako dodatkowy przedmiot miałam biologię. Zdałam każdy z tych przedmiotów ale chciałam bym poprawić wynik z biologii oraz pisać chemię. Czy będę musiała zdawać całą maturę jeszcze raz, bo upłynął termin 5 lat, czy tylko z tych dwóch wybranych przeze mnie przedmiotów?

 25. Witam, nie jestem pewna co do poprawiania matury tylko przez 5 lat? Nie mogę znaleźć o tym nigdzie informacji.Skąd Pani ma taką informację? Chodzi tu o poprawianie niezdanej matury czy podwyższanie wyniku matury już zdanej?

  • Jeśli matura jest zdana, to w dowolnym momencie, po upływie dowolnej ilości czasu można podwyższać wyniki ze zdanych przedmiotów lub przystępować do egzaminów z nowych przedmiotów.
   Jeśli natomiast nie zdałeś egzaminu z któregoś z obowiązkowych przedmiotów, czyli nie masz matury, wtedy na poprawienie tych niezdanych egzaminów masz 5 lat od momentu, w którym podszedłeś do egzaminów maturalnych po raz pierwszy. Odsyłam do punktu 2.2 Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „nowej” formule (dokument znajdziesz TUTAJ, strona 11) oraz punktu 2.2 Aneksu dotyczącego starej matury do tejże Informacji (ten sam dokument, strona 107). W aneksie nie ma wprawdzie mowy o 5 latach, ale okres ten wynika wprost z ustawy o systemie oświaty – Art. 44zzn. 1.

 26. Pingback: Matura po latach 2017 – mamy już pewne informacje! | Blog Edu & You

 27. Maturę zdałem w 2011 roku. Oprócz podstawowych przedmiotów: język polski, matematyka, język angielski na poziomie na poziomie podstawowym zdawałem także historię i filozofię na poziomie rozszerzonym. Ponadto na poziomie rozszerzonym zdawałem też w 2012 roku WOS. Chciałbym w 2017 roku zdawać matematykę i fizykę na poziomie rozszerzonym. Czy będę zatem musiał zdawać cała maturę od nowa?

 28. Witam. Zdawalam mature w 2013 roku i w maju chce poprawic wynik z matematyki i angielskiego pisemnego i ustnego. Moje pytanie jest następujące: jak uzyskam w maju gorsze wyniki od tych ktore juz mam to czy wtedy bedzie liczyla sie ta swieza matura a ta stara bedzie juz nieaktualna?

  • Jeśli uzyskasz gorsze wyniki, nic się nie zmieni. Ważne będą te z 2013 roku. Jeśli poprawisz wyniki, otrzymasz aneks do świadectwa maturalnego z wyższymi wynikami i przy rekrutacji na studia właśnie te wyższe wyniki będą się liczyć.

 29. Witam. W informacji o sposobie organizacji egzaminu maturalnego w nowej formule jest zapis :
  W przypadku gdy uczeń/absolwent wybrał na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy język polski, zdaje ten przedmiot tylko w części pisemnej.

  Jeśli wybiorę jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym język polski to wtedy nie zdaję egzaminu ustnego z języka polskiego ? Co się stanie jeśli zdam egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego a nie zdam egzaminu na poziomie rozszerzonym z języka polskiego ?

  • Alicjo, chodzi o to, że przedmioty dodatkowe zdajemy tylko ustnie. Zatem zdajesz język polski na poziomie podstawowym pisemnie i ustnie (to są egzaminy obowiązkowe) a jako przedmiot dodatkowy zdajesz język polski na poziomie rozszerzonym – nawet jeśli egzaminu na poziomie rozszerzonym nie zdasz, nie będzie to miało wpływu na wynik egzaminów na poziomie podstawowym.

 30. Witam! 🙂 Maturę zdawałam tego roku, tj. maj 2016 i chciałabym w tym roku ponownie przystąpić do rozszerzonych egzaminów z j. angielskiego i hiszpańskiego, czy deklarację mogę złożyć do lutego 2017r.? Nie muszę obowiązkowo składać nic do końca września czy innego wcześniejszego terminu? Czy czekają mnie jakieś opłaty? I czy do ponownego przystąpienia do egzaminu obowiązuje mnie inny wzór deklaracji czy ten sam co maturzystów co zdają w pierwszym terminie? Pozdrawiam!

  • Kasiu, nie – jako maturzystka po latach (najmłodsza, ale zawsze ;-)) nie musisz składać deklaracji wstępnej. Na złożenie deklaracji w swojej szkole masz czas do 7 lutego 2017 roku. Odpowiedź na Twoje drugie pytanie również brzmi „nie” – nie obowiązują Cię żadne opłaty. Obowiązuje Cię ten sam druk deklaracji, co maturzystów, którzy w 2017 roku przystąpią do matury po raz pierwszy, czyli druk 1a_N.

 31. cześć do kiedy muszę złożyć deklaracje na mature gdy ukończyłem szkołę w 2010 podchodziłem do matury i oblałem, czy muszę składać deklaracje wstępna i do kiedy ????

 32. Witam!
  Szkołę skończyłem w 2010r. Do matury podszedłem w 2011r. ale się nie powiodło. W 2015r. zdałem j.polski i jak wiadomo teraz już wszystko przepadło. I moje pytanie brzmi czy jeśli bym chciał zdawać maturę w 2017r. to jak wiadomo muszę całość,ale czy potem będę mógł ją poprawiać przez 5lat czy jeśli nie zdam z dwóch przedmiotów to całość w następnym roku?

 33. Witam ukończyłam liceum zaoczne w 2004 roku i bardzo bym chciała przystąpić do matury w 2017 roku. Proszę o informację na jakich zasadach będę musiała zdawać maturę, czy wg starego systemu czy nowego?
  Dziękuję za informację.

 34. Witam. Ukończyłam technikum w 2012 roku i niestety nie zdałam matury z matematyki. Czy będę mogła w 2017 roku zdawać maturę tylko z matematyki czy bedą konieczne juz wszystkie przedmioty?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

   • Dziękuję i mam jeszcze kilka pytań. Jaki druk mam składać ? Wysyłać go do szkoły macierzystej czy do OKE? I jeśli chciałabym zdawać maturę w szkole innej niż macierzysta co będzie mi potrzebne? I przede wszystkim do kiedy mam czas? 🙂 Pytam ponieważ ponieważ dzwoniłam do szkoły i nikt nie był wstanie udzielić mi fachowej informacji… :/ Pozdrawiam 🙂

 35. Witam szkole skoczylam w 2015 r. W internecie znalazłam ze ostatecznym terminem na składanie deklaracji wstępnej jest 30 września . Czy można złożyć jeszcze po tym terminie , niestety nie byłam świadoma ze trzeba się szybko zdecydować i odwlekalam decyzję. Chcę bardzo zdać maturę w roku 2017 . Proszę o odpowiedź.

  • Maturzyści po latach nie muszą składać deklaracji wstępnej, a o tej właśnie przeczytałaś. Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, czas na złożenie deklaracji masz do 7 lutego 2017 roku. Jeśli została zlikwidowana, deklarację składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do 31 grudnia 2016 roku.

 36. Witam serdecznie mam pytanie zdawałam maturę 2008 roku i nie zdałam 🙁 podeszłam w 2016 roku w szkole macierzystej i nie zdałam pisemnego angielskiego i matematyki 🙁 moje pytanie brzmi czy mogę zdawać egzamin poprawkowy 2017 w innej szkole ale tylko z egzaminów nie zaliczonych? Pozdrawiam i dziękuję.

  • W 2017 roku będziesz podchodzić tylko do niezaliczonych przedmiotów – pozostałe egzaminy są ważne. Te niezdane możesz zdawać w innej szkole, ale do 31 grudnia 2016 roku musisz złożyć w swojej macierzystej szkole deklarację przystąpienia do matury wraz z wnioskiem o zmianę miejsca zdawania egzaminu. Wszystkie druki znajdziesz na stronach CKE.

 37. Witam , pisałem maturę w 2014 roku, zdałem j.polski , j.angielski (ustny i pisemny) nie zdałem tylko matematyki. Poprawiałem ja potem 2 razy ale bez skutku. Teraz chce zdawać w 2017 , tylko Matematykę mam do poprawy. Jestem absolwentem technikum. (Moja szkoła istnieje jeszcze;) ) Do kiedy mam czas na złożenie deklaracji tylko z matematyki?

 38. Witam !
  Skonczylam szkole ( technikum) w 2013r. niestety bez swiadectwa dojrzalosci .Zdane zostaly egzaminy ustne j.polski oraz j.angielski i pisemny j.polski . Czy w 2017 r. moge zdawac tylko pisemne egzaminy z matematyki i j.angielskiego czy angielski ustny rownież ?

 39. Witam!
  Ukończyłam szkołę w 2013 r. Jeśli chodzi o języki, to zdawałam język angielski podstawowy pisemny jako obowiązkowy oraz rozszerzony pisemny jako dodatkowy. Dodatkowo jako obowiązkowy był egzamin ustny bez określania poziomu z języka angielskiego.

  W przyszłym roku chciałabym poprawić wynik z języka angielskiego rozszerzonego pisemnego. Czy muszę też zdawać/zgłaszać egzamin ustny z języka angielskiego?

  Chciałabym również zdawać język francuski pisemny na poziomie zarówno podstawowym jak i rozszerzonym. Czy jest to możliwe? Czy może muszę wybrać jeden z poziomów? Czy muszę również zadeklarować egzamin ustny z języka francuskiego, czy nie?

  • Nie, moim zdaniem nie musisz ponownie zdawać egzaminu ustnego, bo masz go już zdany i tyle. Według mnie możesz również zdawać francuski na poziomie podstawowym i rozszerzonym i nie musisz zdawać go ustnie. Zalecałabym jednak kontakt z OKE, żeby się upewnić.

 40. Witam,

  Zdawałam mature w 2006 roku, polski, angielski , historia.
  Wchciałabym zdawać w roku 2017 mature tylko z biologii i chemii, czy jest to możliwe?
  Czy moge zdawać tylko te dwa przedmioty? czy musze wszystkie od nowa?

  Pozdrawiam,
  BS

 41. Zdałam „starą” maturę w 2004 roku. Pisałam ją z języka polskiego i z biologii. Język angielski zaliczyłam na podstawie posiadanego certyfikatu FCE. W 2017 roku chciałabym nie tylko przystąpić do egzaminu z matematyki, ale też poprawić ocenę z angielskiego. Czy taka poprawa jest w moim przypadku możliwa? Jeśli nie jest to możliwe to czy mogę zdać dodatkowy język obcy np. hiszpański?

 42. Witam,

  Zdałem maturę w roku 2011 z obowiązkowych przedmiotów (język polski, angielski i matematyka). Chciałbym napisać maturę z fizyki na poziomie podstawowym czy jest jeszcze taka możliwość ? Czy będę musiał pisać „nową maturę”

 43. Hmm … Tak się zastanawiam.
  W 2015 pisałam mature.
  Zdecydowałam jednak, że wybiorę się na studia, potrzebuje polepszyć swoje wyniki.
  Chcę napisać biol (pr) i matematykę (pr).
  Chciałabym dodać, że matme zdawałam tylko na podstawie, a biol nie dotykałam w ogóle.
  Tu też się rodzi moje pytanie …
  Czy przystępując w nadchodzącym roku do matury będe zdawała tylko rozszerzenia z tych 2 przedmiotów czy podstawy też ?

 44. Witam.
  Maturę zdawałam w 2010 roku niestety nie zdałam i przez te 5 lat nie udało mi się poprawić wyników z matematyki. Moje pytanie brzmi, która maturę będę zdawać jeśli w 2018 roku chciałabym podchodzić ? Zmieniałam też miejsce zamieszkania i czy trzeba w szkole macierzystej zdawać egzamin czy można w obojętnie jakiej ?

  • Klaudio,
   według przepisów ważnych na dzień dzisiejszy, będziesz zdawała na starych zasadach (myślę, że w 2018 roku nic się jeszcze w tym temacie nie zmieni). W swojej macierzystej szkole (jeśli ona istnieje) musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury. Możesz dołączyć do niej wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu z uzasadnieniem, że zmieniłaś miejsce zamieszkania. W takim przypadku deklarację oraz wniosek musisz złożyć do 31 grudnia 2017 roku i OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

 45. Witam serdecznie
  Za pół roku matura i myślę czy nie spróbować.
  Zawodówkę skończyłam i liceum uzupełniające dla dorosłych lecz nie podeszłam do matury. Szkołę skończyłam 4 lata temu czyli w 2012 roku więc jeżeli dobrze zrozumiałam zdawałabym maturę na starych zasadach?

  • Tak, na strych zasadach. Jeśli myślisz o maturze w maju przyszłego roku, pamiętaj o zapisie! Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, musisz złożyć w niej deklarację przystąpienia do matury do 7 lutego 2017 roku. Jeśli jednak szkoła już nie istnieje, czasu jest mniej, bo tylko do 31 grudnia 2016 roku możesz złożyć deklarację w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.

 46. Witaj,
  maturę zdałam w maju 2012 roku, jednak chciałabym w przyszłości podejść do przedmiotów wcześniej niezdawanych tj. biologia i chemia. W tej sytuacji powinnam też podwyższyć wynik z matematyki. Czy w 2018 roku musiałabym zdawać również j.polski i język dodadkowy? Czy próbować w 2017?
  Pozdrawiam

 47. Witam , w tym roku nie zdałam matury z matematyki i egzaminu poprawkowego. Jest to jedyny przedmiot z którego nie zdałam matury więc mam świadomość że w 2017 zdaje tylko ten przedmiot. Natomiast chciałam również poprawić sobie angielski podstawowy oraz polski rozszerzony i przystąpić do egzaminu rozszerzonego z angielskiego do którego nie przystępowałam w poprzednim roku. Czy mam taką możliwość czy będę musiała najpierw zdać matematykę a dopiero za rok pisać inne przedmioty? 🙁
  Pozdrawiam

 48. Witam Serdecznie:) Mam pytanie maturę zdawałem w 2011 niestety oblałem w późniejszych terminach również nie udało mi się zdać matematyki. Z tego co wiem piszę maturę od nowa z prezentacją ale nie wiem jaki arkusz dostanę z Polskiego bo z tego co wiem ta matura też się zmieniła??

 49. Witaj, mam nadzieję, że udzielisz mi pomocy i odpowiesz na moje pytanie. Jestem właśnie parę miesięcy po maturze.
  W roku 2016 zdawałam egzamin na poziomie podstawowym z j. angielskiego, matematyki i j. polskiego; na poziomie rozszerzonym – również z j. angielskiego, matematyki i j. polskiego. Żałuję, ze na poziomie podstawowym nie zdawałam innego języka, rosyjskiego. Czy jest możliwe napisanie w roku 2017 matury z rosyjskiego na poziomie podstawowym? I, jeśli tak, czy przystępuje się wtedy też do egzaminu ustnego z tego przedmiotu? Nie mogę znaleźć na stronie CKE informacji dotyczących takiej sytuacji.
  Pozdrawiam 🙂
  Maja

 50. Witam .
  Mam pytanie w maju roku 2016 nie podeszłam do matury. Będę podchodzić do egzaminu w maju 2017. Chciałam się dowiedzieć do kiedy mogę złożyć deklaracje?

 51. Witaj Joanno 😀
  Jestem absolwentem technikum 2014, maturę zdałem i uzyskałem świadectwo dojrzałości w 2015. Chce w 2017 zdawać dodatkowo biologie i chemie natomiast z matematyki chce podwyższyć wynik w tej samej szkole i o to moje pytania .
  1. Do kiedy muszę złożyć deklaracje jeśli nie złożyłem wstępnej ?
  2. Zal 1a_N Deklaracja Nowa Formuła
  Zal 1b_N Deklaracja Nowa Formuła Likwidacja szkoly zagranica i eksterni z 2016 r.
  Zal 1c_N Deklaracja Nowa Formuła Matura sprzed 2005 r.
  Zal 1d_S Deklaracja Stara Formuła Standard
  Zal 1e_S Deklaracja Stara Formuła Likwidacja szkoly i eksterni
  Zal 2 Wniosek Nowa Stara Formuła Przystapienie w innej szkole
  2. którą deklaracje dostarczyć ?

 52. Witam! Mam pytanie i nie wiem kto mógłby mi pomóc na nie odpowiedzieć.
  W 2009 roku zdawałam maturę z trzech przedmiotów: polski, angielski i WOS – wszystkie na poziomie podstawowym. Ostatnio wpadł mi w oko ciekawy kierunek studiów, jednak wymagana jest biologia i/lub geografia. Co mam w tej sytuacji zrobić?
  Czy mogę zapisać się na maturę z tego (lub obydwu) przedmiotów? Jeśli tak, to czy w tym roku jeszcze zdążę, tak, żeby zdawać w 2017? Czy raczej spóźniłam się i muszę czekać do następnego… Aha i czy obowiązywałaby mnie stara, czy nowa matura, jak to jest? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

  • Anko,
   powinnaś w takim razie podejść do egzaminu z biologii lub geografii lub obu tych przedmiotów. Oczywiście na oba egzaminy możesz się zapisać. Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, masz czas na złożenie deklaracji do 7 lutego 2017 roku w Twojej szkole właśnie. Obowiązywać Cię będzie stara formuła matury.
   Pozdrawiam serdecznie!

 53. witaj , złożyłam deklaracje by pisać mature w 2015 roku niestety nie zdałam wtedy liceum wiec nie podchodziłam do matury czy teraz jak złożyłam znow deklaracje by zdac mature w 2017 roku to bede ją pisać w starym czy nowym systemie ? dziekuje za odpowiedz

 54. Witam , ukończyłam liceum ogólnokształcące kwietniu 2013 roku i nie przystępowałam do matury. Postanowiłam podejść do egzaminu maturalnego w maju 2017 roku. Będę pisać maturę w starej formule poszukuję osób które będą zdawać taki egzamin. Proszę o kontakt mailowy. Mój adres to kasiakielb94@wp.pl

 55. HEj nie zdalam matury z matematyki w 2013 roku chce podejsc w tym roku , czy 50 zl jakie mam przelac , czy moge to zrobic internetowo i myslac im potwierdzenie czy potwierdzenie mam zaniesc razem z deklaracja?

 56. Witam serdecznie,
  Zdałam maturę obowiązkową w 2012, natomiast z przedmiotów dodatkowych nie. Przez kolejne lata składałam trzykrotnie deklaracje ale za trzecim razem musiałam przyjechać do szkoły i napisać pisemne wytłumaczenie dlaczego nie dam rady wstawić się na maturę(czy to w ogóle jest obowiązkiem?).”Postraszyli” mnie w szkole że mam 5 lat na zdanie matury i teraz mam ostatnią szansę. Czy to prawda? Czytając poprzednie komentarze wywnioskowałam że nie mogą mi odebrać zdanej matury obowiązkowej, a dodatkowe przedmioty mogę zdawać do końca życia tyle że za opłatą. Czy dyrekcja wprowadziła mnie w błąd? Do matury podchodziłam poważnie, po prostu nie miałam czasu ze względu na pracę i zdobywane międzyczasie inne wykształcenie na którym również mi zależało.

  • Nie do końca rozumiem, czy maturę masz, czy nie. Jeśli ją masz, to faktycznie nikt Ci jej nie odbierze i wybrane przedmioty dodatkowe możesz zdawać w dowolnym czasie z tym że, jeśli w latach poprzednich deklarowałaś przystąpienie do danego egzaminu dodatkowego, ale ostatecznie do niego nie przystąpiłaś, a w roku następnym znów deklarujesz przystąpienie do tego samego przedmiotu, wtedy za ten egzamin musisz zapłacić. Opłata wynosi 50 zł za każdy egzamin. Nic mi natomiast nie wiadomo o tym, żeby ktoś musiał się tłumaczyć, dlaczego nie przystąpił do matury. Moim zdaniem to jakiś wymysł dyrekcji.

   • Tak maturę obowiązkową zdałam za pierwszym razem, uzyskałam świadectwo dojrzałości. Jedynie dodatkowych przedmiotów biol i chem nie zdałam. Tak czułam że te pisemne tłumaczenie to jakiś wymysł, wiem że nie byłam jedyną taką osobą. Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości:)

 57. Witam, mature zdalem w 13/14 , niestety tylko polski+matma+angielski, chcialbym napisac rozszerzona geografie i rozszerzony angielski. Czy jest szansa zebym jeszcze sie zapisal na mature czy jest juz za pozno?

  Gorąco pozdrawiam.

 58. Witam chcialam zapytam zdawalam mature 2008 nie zdalam czyli teraz w 2017 zdaje na starych zasadach a co z jezykiem polskim ustnym w mojej macierzystej szkole powiedzieli ze nie maja tematow dla starej ustnej matury

  • Magdo,
   jeśli złożyłaś deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole i szkoła tę deklarację przyjęła, to musi udostępnić Ci listę tematów do wyboru. Takie są przepisy. W razie czego odeślij dyrekcję do OKE.

 59. Dziekuje za inf …a czy 3 miesięce starcza na ogarniecie powtorzenie 3ch przedmiotow do matury czy za pozno czy socbie odpuści i zacząć od wrzesnia

  • Magdo,
   żeby mieć prawo do poprawki w sierpniu, trzeba zaliczyć wszystkie egzaminy poza jednym i ten jest do poprawki. Jeśli natomiast nie zdasz dwóch egzaminów, ale resztę tak, to ta reszta będzie ważna przez 5 lat i przez 5 lat będziesz miała czas na „dozdanie” tych niezdanych. Trochę to zagmatwane, więc na przykładzie: zdajesz egzaminy: polski pisemny i polski ustny, j. obcy pisemny i j. obcy ustny, matematykę pisemną. Pierwsze cztery zaliczasz w maju, ale nie udaje Ci się zdać matematyki – masz prawo poprawiać ją w sierpniu. Jeśli natomiast zdasz trzy pierwsze egzaminy, ale nie zdasz j. obcego ustnego i matematyki, to masz prawo do nich podejść dopiero w maju następnego roku.

 60. Witam,
  Jeżeli zdałam maturę 2010 z przedmiotów takich jak matematyka, polski i język obcy czy w razie gdybym chciała zdawać biologię na poziomie podstawowym w tym roku to muszę wciąż zdać te 3 przedmioty tj. matematyka, polski, język obcy + ta biologia czy podchodzę tylko do matury z biologii? Dziękuję z góry za odpowiedź,
  Pozdrawiam cieplutko

 61. Witam,zdawałem mature w 2015 roku zdałem Polski (ustny i pisemny)pp angielski(ustny i pisemny)pp,historie poziom podstawowy,matmy pp nie zdałem,była poprawka nie zdałem matmy w tym samym roku,w 2016 nie zdałem matmy w terminie głównym i dodatkowym.
  W 2017 chce przystąpić do matmy pp samej czy musze coś dodatkowo zdawać,czy będe zdawał na starych zasadach i do kiedy trzeba złożyć ostateczną deklarację.Czy będe musiał płacić te 50 zł za egzamin jeśli tak to jak wygląda taka procedura.
  Rozpisałem się ale chce mieć wszystko czarno na białym żeby nie było problemów 😀
  -Jestem absolwentem technikum

  • Krystianie:
   – będziesz zdawał tylko matematykę, na starych zasadach, czyli takich, jakie obowiązywały Cię w 2015 roku
   – czas na złożenie ostatecznej deklaracji masz do 7 lutego 2017
   – tak, w Twoim przypadku opłata jest obowiązkowa, bo będziesz trzeci raz z rzędu podchodził do tego samego przedmiotu obowiązkowego. Opłatę – 50 zł – wnosi się na konto podane przez właściwą dla Ciebie (ze względu na miejsce Twojego zamieszkania) Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Czas na dokonanie opłaty masz do 7 lutego, dowód wpłaty musisz najpóźniej 7 lutego dostarczyć do OKE.
   Mam nadzieję, że wszystko Ci wyjaśniłam 🙂
   Pozdrawiam!

 62. Witam.
  Pisałem maturę w 2015 roku ( jako uczeń Technikum)
  ostatni rocznik „starej” matury.
  Nie zdałem z matematyki.
  Jaki wniosek muszę złożyć teraz w szkole Zal 1d_S?
  Czy są wymagane inne dokumenty?
  Będę przystępował do poprawki 1 raz, więc rozumiem, że nie trzeba uiszczać żadnej opłaty.

 63. Witam,
  mam pytanie odnośnie opłaty za egzamin. Ukończyłam szkołę w 2013 roku. Złożyłam deklarację w szkolę, ale nie podeszłam do egzaminu maturalnego. Mam zamiar przystąpić do matury w 2017 r. W szkole powiedzieli mi, że muszę dokonać opłaty za egzamin i przynieść potwierdzenie zapłaty. Na stronie OKE Poznań musiałam wpisać numer PESEL, aby dodać komplet egzaminów. Przy każdym dodanym egzaminie jest napisane 0 zł. W takim razie mam pytanie czy muszę płacić za egzaminy? Czy wystarczy złożyć tylko deklarację?

 64. Witam,
  mam pytanie odnośnie czasu w jakim mogę zdawać dodatkowe przedmioty na rozszerzeniu. W 2015 roku zdawałam maturę na nowych zasadach i w przyszłości planuje zdać biologię i chemię. Czy są jakieś ograniczenia czasowe co do pisania matury z dodatkowych przedmiotów?

 65. Witam, w 2012 r. nie zdałam matury pisemnej z j.polskiego i matematki chcę w maju 2018 r. podejść kolejny raz. Mam pytanie czy będę musiała zdać wszystko od nowa czy tylko porawić prakujące przedmioty? Czy oriętuje się pani vczy będę mogła zdać w innej szkole niż w tej co zdawałam? Nawet w innym województwie ? Jak będzie to wyglądało ?

  • Justyno,
   2017 rok to w Twoim przypadku ostatni dzwonek, żeby móc podejść tylko do tych przedmiotów, których nie zdałaś. W 2018 roku będziesz już musiała podejść do wszystkich. Gdybyś chciała spróbować podjeść do niezdanych egzaminów jeszcze w tym roku, na złożenie deklaracji w szkole, którą kończyłaś, masz czas do 7 lutego.
   Oczywiście możesz zdawać w innej szkole. W tym celu między wrześniem a grudniem 2017 roku musisz w swojej szkole złożyć deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o możliwość zdawania egzaminu w innej szkole wraz z uzasadnieniem, dlaczego wnioskujesz o tę zmianę. Dyrektor Twojej szkoły prześle tę deklarację do OKE i to OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać. Czy to może być w innym województwie – nie wiem. O to trzeba już zapytać bezpośrednio w OKE.

   • Dobrze, dziękuję bardzo za odpowiedź, bedę się starać, a jak nie to za rok od nowa wszystko 🙂 Trochę mi zeszło z tą decyzją, ale niestety życiowe sytuacje czasem na to nie pozwalają, teraz wiem, że najgorszą rzeczą jaką zrobila to to, że nie poprawiałam od razu. Teraz tego żałuję. Pozdrawiam

 66. Witam,
  Pisałam maturę w 2015 roku i jej nie zdałam, tj. ustny i pisemny polski, matematyka i rozszerzony przedmiot geografia. Czy na poprawie matury muszę przystępować również do rozszerzonej geografii? Wtedy nie liczył się wynik, można było mieć 0% a i tak się zdawało.

 67. Jesli nie zostalam dopuszczona do matury i mialam poprawke w sierpniu to czy w tym roku musze skladac deklaracje maturalna czy ona juz jest w szkole automatycznie po tym jak zdalam poprawke ?

 68. witam . zdawałem maturę w 2016r. zaliczając J.P.p M.p J.A.p i M.r . pytanie czy w tym roku mam możliwość przystopienia do matury z przedmiotu dodatkowego np. fizyka chemia biologia na poziomie podstawowym czy jedynie w rozszerzeniu ?

 69. Witam serdecznie , mature zdawałam w 2010 r , niestety nie zdałam z matematyki , poprawki również mi nie wychodziły więc dałam sobie spokój . Teraz chciałabym mieć maturę ,wiem , ze muszę zdawać całą i moje pytanie czy muszę uczeszczać do liceum dla dorosłych ? zdać ponownie szkołe a dopiero potem maturę ?

  • Warunkiem przystąpienia do matury jest świadectwo ukończenia szkoły średniej. Jeśli więc je uzyskałaś, nie musisz jeszcze raz „zaliczać” szkoły średniej.

 70. Witam mam sprawę niecierpiaca zwłoki. Zdawałam mature w zeszlym roku, nie zdalam matematyki. Chcialam sie juz poddac i nie podchodzic w tym roku, ale po rozmowach z rodzicami zdecydowalam sie jeszcze jednak na ostatnia próbę, sprawdzam dzisiaj termin złozenia deklaracji-07.02. Czy jest w ogole mozliwosc ze moja szkola przyjmie deklaracje jutro z samego rana? Jak to wyglada, kiedy wyslalja ostateczne deklaracje do cke?

 71. Hej!!, zdawalam mature w 2002 roku, wszystko zdane bez problemu, natomiast teraz chce isc na studia (chemie) wiec potrzebuje mature z chemii (wczesniej zdawalam matemtyke, j. polski i WOS), jak sie do tego zabrac czy wogole w tym roku jest to jeszcze mozliwe???

  • Małgorzato,
   niestety jeśli chodzi o 2017 rok, to jest już za późno. Gdybyś jednak chciała podejść do tej chemii w maju 2018 roku, to między wrześniem a 31 grudnia 2017 roku musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury oraz świadectwo maturalne w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać i będzie to egzamin na nowych zasadach.

 72. Witam, chciałabym się dowiedzieć czy mogę jeszcze zmienić sobie temat prezentacji, bo zdaję maturę w starej formule?

  • Olu,
   temat prezentacji można zmieniać do momentu złożenia deklaracji ostatecznej, czyli najpóźniej do 7 lutego roku, w którym przystępuje się do matury.

 73. Skończyłam szkołę w 2014 roku liceum, w tym roku podchodzę do matury po raz pierwszy czy to prawda że za rok mogę ją zdawać ostatni raz?

 74. Szanowna Pani,
  jeśli maturę zdawałam w 2013 r. i zdałam. 🙂 Chciałabym jednak poprawić wynik z matury rozszerzonej, a także napisać po raz pierwszy matematykę rozszerzoną. Niestety nie zdążyłam dostarczyć deklaracji, więc będę ją zdawać dopiero w 2018 r. Czy będę zdawała przedmiot z nową podstawą programową? Jeśli tak – gdzie znaleźć informacje o zmianach?
  A drugie moje pytanie brzmi: dlaczego wszędzie słyszy się o magicznych 5 latach, że po upływie tego czasu trzeba będzie zdawać wszystko od nowa – czy to prawda? Czy jeśli bym zdawała po 2018 r. to musiałabym wszystkie przedmioty pisać jeszcze raz?
  Pozdrawiam

  • Agato,
   skoro kończyłaś szkołę w 2013 roku, obowiązują Cię stare zasady. Co do magicznych 5 lat: dotyczą one osób, które zdały tylko część egzaminów. Np. zaliczyły matematykę, polski pisemny i ustny, ale nie zaliczyły żadnego egzaminu z języka obcego. Te zdane egzaminy są w tym momencie ważne przez 5 lat i przez te 5 lat można podjeść tylko do niezdanych. Po upływie 5 lat natomiast trzeba podejść do wszystkich egzaminów od nowa. Jednak, jak napisałam wyżej, ta zasada NIE DOTYCZY OSÓB, KTÓRE MATURĘ JUŻ MAJĄ i chcą tylko podejść do dodatkowych egzaminów, bo jest im to potrzebne przy rekrutacji na nowe studia np.

 75. witam. zdawałam mature w 2011roku i nie zdałam matematyki. niestety ale 5 lat przepadło i na jakich zasadach bym ją zdawała w 2017 a na jakich w 2018 r. czy jest możliwość przystąpienia do „starej matury”

  • Maju,
   w świetle przepisów obowiązujących na dzień dzisiejszy nie zależnie od roku, w którym chciałabyś podjeść do matury, będziesz ją zdawała na starych zasadach. Wynika to z roku, w którym ukończyłaś szkołę średnią.

 76. Mam pytanie, ogólnie jest do zdania 6 przedmiotów : polski pisemny ustny, obcy pisemny i ustny , matematyka pisemną i rozszerzenie . Czy jak nie podejdę do dwóch egzaminów z 6 a resztę zdam to będę musiał zdawać od początku maturę za rok czy tylko te dwa do których nie podchodziłem ?

  • Dawidzie,
   każdy zdany egzamin jest ważny przez 5 lat, więc jeśli nie podejdziesz do dwóch egzaminów, ale resztę zdasz, to oczywiście przez kolejnych 5 lat będziesz miał możliwość podejść tylko do tych niezdanych egzaminów.

 77. W 1999 ukończyłam szkołę średnią ,ale nie podeszłam do matury. Chciałabym podejść do matury w 2018. Na jakich zasadach i jaki jest termin składania dokumentów?

  • Ago,
   będziesz zdawała na nowych zasadach. Deklarację przystąpienia do matury musisz złożyć między 10 września a 31 grudnia 2017 roku w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Więcej informacji możesz znaleźć w TYM WPISIE.

 78. Witam, jestem absolwentką z roku 2012 i zdałam wszystkie obowiązkowe przedmioty, ale w latach ubiegłych podwyzszalam wynik z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Jednak w 2018 chciałabym podejść do biologii i chemii po raz kolejny aby podwyższyć wynik. To oznacza że muszę zdawać wszystkie przedmioty obowiązkowe, bo upłynęło ponad 5 lat ? pamiętam że w 2016 dzwoniłam do CKE i powiedziano mi że nie ma tego piecioletniego ograniczenia. Proszę o odp.

  • Aniu,
   masz maturę i nikt Ci jej nie odbierze. W dowolnym momencie i dowolną ilość razy możesz podchodzić do dodatkowych przedmiotów i nie ma to wpływy na egzaminy, które już zdałaś. 5 lat dotyczy tylko tych osób, które nie zdały któregoś z egzaminów obowiązkowych. Więcej szczegółów znajdziesz w TYM WPISIE.

 79. Witam. Ukończyłam liceum profilowane zaocznie w 2015 roku nie podchodziłam do matury. Chciałabym zrobić maturę ale nie wiem za co zabrać się, jak zacząć uczyć się i gdzie? W tym liceum co uczyłam się miało dużą liczbę zdawalności matury chętnie poszłabym jeszcze raz tam uczyć się ale drugi raz pójść uczyć się do tego samego liceum mając już tę samą ukończoną dwa lata temu, czy to jest możliwe? I kiedy papiery składa się? Jakie papiery?

  • Izabelo, faktycznie – drugi raz do liceum iść nie możesz 😉 Do matury możesz za to podejść w maju dowolnego roku. By móc przystąpić do egzaminów, musisz złożyć w szkole, którą kończyłaś deklarację przystąpienia do matury. Musisz to zrobić między wrześniem 2017 roku a 7 lutego 2018 roku (żeby móc zdawać w maju 2018 r.). Egzaminy będziesz zdawać w swojej szkole.

   Uczyć możesz się na różne sposoby, o czym więcej piszę TUTAJ. A już na dniach pojawi się nasza najnowsza oferta. Śledź najnowsze wpisy na naszym blogu, na pewno poinformuję tutaj, że się pojawiła.

   • Rozumiem. Czy matura już będzie czekała mnie na nowych zasadach? Z czego obowiązkowy język polski, matematyka i język angielski? Co jeszcze zmieniło się w nowej maturze?

    Pozdrawiam
    Izabela

    • Izabelo, będziesz zdawała na nowych zasadach. Szczegółowo o starej i nowej maturze piszę TUTAJ. Możesz również napisać do nas na adres sekretariat@edu-you.pl z prośbą o darmowy poradnik dotyczący nowej formuły matury.
     Pozdrawiam!

 80. Witam!
  W zeszłym roku miałam maturę, nie zdałam tylko egzaminu z matematyki. Również nie poszło mi na sierpniowej poprawce. We wrześniu złożyłam deklarację, że chcę zdawać matematykę w tym roku w maju. Czy wrześniowa deklaracja w moim przypadku była tą ostateczną czy powinnam jeszcze coś potwierdzić? W mojej szkole ciężko się czegoś dowiedzieć. I czy obowiązuje mnie opłata za ten egzamin? Jeśli tak to kiedy i gdzie powinnam ją wpłacić?
  Z góry dziękuje za odpowiedź. 🙂

  • Kingo,
   deklaracja, którą złożyłaś we wrześniu, była tzw. deklaracją wstępną. Oprócz niej mogłaś jeszcze w terminie do 7 lutego 2017 roku złożyć deklarację ostateczną, ale jeśli tego nie zrobiłaś, to Twoja deklaracja z września potraktowana została jako ostateczna. Nie obowiązuje Cię żadna opłata za egzamin. Radziłabym skontaktować się ze szkołą i potwierdzić, czy na pewno jesteś na liście zdających.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 81. Witam
  Chcialabym sie dowiedziec. Czy jjesl pisalam w 2015/2016 mature stara i nie zdelam dwóch przedmiotów (matwmatyka pisemna i niemiecki pisemny) to czy moge teraz je napisać. Mialam rok przerwy. To musze napisac od nowa cyz tylko to co nie zdalam. I chcialabym zdawac innej szkole ze wzgledu na sytuacje w ktorej sie znajduje. I co musze zlozyc i gdzie.

  • Zuzo,
   w tym roku (2017) nic już nie możesz napisać, ponieważ dawno upłynęły terminy składania deklaracji przystąpienia do matury. Do niezdanych egzaminów możesz przystępować przez 5 lat od maja, w którym podeszłaś do matury po raz pierwszy, czyli w Twoim przypadku do 2020 roku masz prawo zdawać tylko matematykę i niemiecki. Później będziesz musiała podejść już do wszystkich egzaminów.
   By móc zdawać egzamin w innej szkole w maju 2018 roku, musisz najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku złożyć deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole i dołączyć do niej wniosek o zmianę miejsca zdawania egzaminu.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

   • Czyli nie do szkoly w ktorej chcialabym poprawe posac tylko do szkoly swojewj w ktorej pisalam mature. A deklaracje razem z zaswiadczeniem o zmianie szkoly skad mam wziasc jest to gdzie jakis pryklad. Czy to w szkolez mi dadza. Bo rozmawiama z panem z rzeszowa i powiedzial mi ze misze napisac pismo do szkoly w ktorej che zdawac poprawke z matury

    • Musisz pójść złożyć deklarację do szkoły, którą kończyłaś, nigdzie indziej, chyba że ta szkoła już nie istnieje. Deklarację przystąpienia do matury oraz wniosek o zmianę miejsca zdzwania egzaminu będziesz mogła pobrać ze stron CKE, ale wzory na 2018 rok pojawią się dopiero we wrześniu.
     Procedura zapisu na maturę w Twoim przypadku jest taka, jak opisałam. Co więcej: we wniosku o zmianę miejsca zdawania egzaminu nie możesz wpisać, gdzie chciałabyś zdawać, a już polecenie, żeby pisać pismo do szkoły, w której chciałabyś zdawać nijak ma się do przepisów. „Pan z Rzeszowa”, o którym piszesz, to ktoś z OKE?

 82. Witam. Mam takie pytanie. W 2013 roku zdawałem maturę i nie zdałem matematyki, później próbowałem jeszcze dwa razy ale także nie wyszło. W tym roku po raz kolejny będę podchodził do matury. Z tego co mi dyrektor powiedział to jest mój ostatni rok na zdanie, i mam tylko możliwość w maju lub ewentualnie w sierpniu. Po przeczytaniu kilku komentarzy wychodzi na to, że jeżeli maturę po raz pierwszy zdawałem w 2013 roku, to mogę ją jeszcze zdawać w 2018?

  Pozdrawiam.

  • Przemku,
   tak, według moich obliczeń, jeszcze w 2018 roku będziesz mógł podejść tylko do matematyki. Warto jednak skontaktować się z OKE, żeby mieć całkowitą pewność. Dyrektorzy szkół niestety często udzielają błędnych informacji, dlatego zawsze warto weryfikować podane przez nich informacje.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 83. Witam
  Maturę zdawałam w 2012r. ale nie zdałam egzaminu z matematyki. Czy istniała by możliwość by zdać ją w sierpniu? A jeśli dopiero w maju 2018r. to czy wtedy zdawałabym na starych zasadach czy już na nowych?

  • Tosiu,
   bardzo mi przykro, ale po pierwsze: jeśli nie zapisałaś się na maturę 2017 (nie złożyłaś deklaracji przystąpienia do matury), to w 2017 roku nie możesz podejść do żadnego egzaminu ani w maju, ani w sierpniu. Co więcej, w Twoim przypadku 2017 rok to był ostatni możliwy termin, żeby móc podejść tylko do egzaminu z matematyki. W przyszłym roku czy w latach kolejnych będziesz musiała podchodzić do wszystkich egzaminów od nowa i niezależnie od terminu będziesz zdawała na starych zasadach.
   Pozdrawiam!

 84. W 2011 roku ukończyłam technikum, ale nie podeszłam do matury. Czy mnie też dotyczy okres 5 lat, który niestety już minął ? Czy nie mam ogranicznen czasowych żeby przestapić do jej zdawania ? I na jakich zasadach musiałabym zdawać w 2018 roku ?

  • Aniu,
   jeśli chodzi o podejście do matury, to nie ma tu żadnych czasowych ograniczeń: możesz to zrobić w maju dowolnego roku, o czym więcej piszę TUTAJ. Póki co to 5 lat, o którym piszesz, nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, bo jeszcze nie podchodziłaś do matury. 5 lat zacznie się liczyć, jeśli np. w 2018 roku podejdziesz do matury, ale nie zdasz któregoś z egzaminów. Wtedy będziesz mogła przez 5 lat podchodzić tylko do niezdanego egzaminu/egzaminów, a zdane będą ważne. Więcej piszę o tym TUTAJ. Niezależnie od momentu, w którym zdecydujesz się podejść do matury, będziesz zdawała na starych zasadach.

 85. Witam.

  Maturę pisałam w 2016 roku, zdałam ją. W tym roku złożyłam deklaracje, że chciałabym poprawić swoje wyniki z matematyki podstawowej, biologii i chemii. Niestety nie miałam czasu żeby przygotować się z matematyki. Jeśli nie przyjdę na maturę z matematyki mogę przyjść na maturę z biologii i chemii czy będę miała unieważniony egzamin i nie mogę podejść do żadnego egzaminu?

  • Klaudio,
   w Twoim przypadku każdy egzamin traktowany jest osobno, bo maturę masz zdaną, podchodzisz jedynie do dodatkowych przedmiotów. Zatem, jeśli nie pójdziesz na matematykę, to egzaminy z biologii i chemii będą ważne. Nie mniej warto na matematykę pójść, żeby zapewnić sobie prawo do poprawki w sierpniu.

 86. Witam
  Pierwszy raz maturę pisałam w 2013 roku i nie zdałam tylko matematyki ,później podeszłym jeszcze kilka razy również nie skutecznie. Czy maj 2018 to ostatni termin zdawania przeze mnie tylkk matematyki?

 87. Pisałam maturę z matematyki na poziomie podstawowym według starej formuły. Czy jeśli w tym roku podchodzę do egzaminu, ale okaże się że wynik uzyskam gorszy to wtedy i tak nowy wynik jest brany pod uwagę, czy obowiązuje stary?

  • Paulino,
   jeśli stary wynik jest wyższy, to on zostaje. I to jest świetne w możliwości poprawiania rezultatów, bo niczego się nie ryzykuje.

 88. Mam pytanie. W 2013 roku ukończyłam Lo i zdawałam maturę, niestety nie powiodło mi się z matematyki i w tym roku zdawałam po raz 2 . Jeśli nie powiedzie mi się znowu i w sierpniu na poprawce to czy za rok jeszcze mam możliwość zdania matury tylko z matematyki czy już wszystko razem od nowa?

 89. Mam pytanie. W tym roku pisze maturę a dokładnie jestem po dwóch egzaminach. Czy jeśli przypuszczalnie nie zdam w tym roku z polskiego podstawowego i matematyki podstawowej to za rok poprawiam cała maturę czy tylko te dwa przedmioty? Pozdrawiam 🙂

 90. Witam
  Zdawałem maturę w 2007 z polski,angielski, chemia matura został zaliczona.W tym roku pisałem matematykę na podstawie i nie będę zadowolony z wyniku. Pytanie dotyczy, czy będę mógł w 2018 poprawić tylko matematykę??Ponieważ doszły mnie słuchy że matura ma być całkiem inna i będę musiał napisać całość od nowa.

  • Raz zdanej matury nikt nie będzie Ci kazał pisać od nowa. Jeśli tak się zdarzy, że będziesz chciał poprawić wynik, który w tym roku uzyskasz na egzaminie z matematyki, to będziesz wtedy pisał tylko matematykę.

 91. Mam pytanie,
  Czy jesli zdam na maturze wszystkie przedmioty oprócz angielskiego pisemnego i ang ustnego to potem musze zdawać wszystko od nowa?? (polski, matematyka)

  • Nie, jeśli nie zdasz dwóch egzaminów, czyli – tak jak piszesz – nie zdasz pisemnego i ustnego angielskiego, to przez 5 kolejnych lat będziesz mogła podchodzić tylko do tych dwóch egzaminów, a zdane będą ważne. To 5 lat liczy się oczywiście od pierwszego podejścia do matury.

 92. W 2014 roku zdawałam mature (technikum) matematyke polski i angielski poziom podsatwowy oraz biologie poziom podstawowy, za rok albo dwa czyli w 2018lub 2019 chciała bym zdawać biologie i chemię na poziomie rozszerzonym 🙂 czy jest to możliwe? Czy jeżeli tego wcześniej nie zdawałam to nie moge? 😢

  • Oczywiście, że jest to możliwe. Jeśli maturę masz zdaną, to do kolejnych dowolnych egzaminów możesz przystąpić w maju dowolnego roku. I nie ma znaczenia, czy już dany przedmiot zdawałaś czy nie.

 93. Witam. Zdawałem maturę w 2013 roku. Chciałbym zdać teraz biologię, której nie zdawałem wcześniej. Czy przystępując do matury w 2018 muszę zdawać wszystko od nowa?

  • Jeśli w 2013 roku zdałeś maturę, to w 2018 i w latach kolejnych przystępujesz tylko do biologii.

 94. Hej !
  W 2009 zdawałam maturę z angielskiego , polskiego i geografii . Chciałabym pójść na studia gdzie do rekrutacji wymagana jest biologia . Czy mogę podejść do matury tylko z tego przedmiotu?

 95. Zdawałam maturę rok temu w maju, nie zaliczyłam matematyki poprawialam w sierpniu i się nie udało. W tym roku też pisałam w maju ale nie wiem czy mi poszlo dobrze, jeśli nie zalicze to mog e pisac znowu w sierpniu czy aż za rok w maju? Proszę o pomoc!!! ;(

 96. Dzień dobry,
  W 2008 r. ukończyłam liceum i zdałam maturę z j. polskiego (p.r.), j. angielskiego (p.r.), historii (p.r.) i WOSu(p.r.) czy mogę w 2018 r. zdawać matematykę p.r., fizykę p.r., informatykę p.r.(tu jeszcze nie jestem pewna) i poprawić maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym? Jaka wersja matury obejmie mnie w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Karolino,
   oczywiście możesz podchodzić zarówno do nowych przedmiotów jak i poprawiać te, które już zdałaś. Obowiązuje Cię tzw. stara formuła, czyli taka, jaką wszyscy maturzyści zdawali po raz ostatni w maju 2014 roku.

   • dzień dobry 🙂
    ja zdawałam maturę w 2005 roku ( był to pierwszy rok nowej matury) i nie było wtedy obowiązku zdawania matematyki.
    Przedmioty które zdawałam to j. polski, j.angielski i geografia.
    Chciałabym zdawać teraz biologie i poprawić j.polski, czy mogę podejść do takiego egzaminu jeśli minęło już tyle lat i drugie pytanie czy będE musiuała zdawać matematykę?

    • Gosiu,
     nie będziesz musiała zdawać matematyki. Do egzaminów z biologii i języka polskiego oczywiście możesz podejść, będą Cię obowiązywały zasady, które po raz ostatni obowiązywały w roku szkolnym 2013/2014.

 97. Witam , w roku 2015 zdałem nową maturę na dosyć wysokie wyniki. Zacząłem studia medyczne i chciałbym zrobić tez drugie na politechnice – informatyczne> i pytanie jest takie czy nowa matura ma „jakis okres ważności”? czy w ciagu np 5 lat musze podjac drugie studia (jezeli bym chciał) czy rownie po 7-8 latach od napisania matury moj wynik bedzie wazny i bede mogl sie rekrutowac na nowa uczelnie czy bede musiał raz jescze podejsc do matury/egzaminow?

  • Michale, matura nie ma żadnego terminu ważności. Twój wynik będzie zawsze ważny i Twoja matura będzie dla Ciebie zawsze przepustką na studia. Jeśli będziesz musiał podejść do jakichś egzaminów wstępnych, to tylko wtedy, kiedy uczelnia sobie tego zażyczy.

  • Martyno,
   to zależy od kursu i tego, ilu przedmiotów będziesz chciała się z nami uczyć. Do 30 czerwca mamy wyprzedaż, wszystkie szczegóły znajdziesz POD TYM LINKIEM.

 98. Witam. W roku 2012 ukończyłam liceum dla dorosłych. W 2018 roku chciałabym po raz pierwszy przystąpić do matury. Na jakich zasadach i jakie przedmioty będą obowiązywać? Jak mam się przygotować?

  • Ewelino,
   będziesz zdawała na tzw. starych zasadach (z prezentacją na egzaminie ustnym z języka polskiego). Będą więc obowiązywały Cię następujące przedmioty:
   – j. polski pisemnie (na poziomie podstawowym) i ustnie (prezentacja)
   – j. obcy pisemnie (na poziomie podstawowym) i ustnie – wybierasz język spośród: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego
   – matematyka pisemnie (na poziomie podstawowym).
   Przygotowania to już indywidualna sprawa: możesz poszukać w swojej okolicy maturalnego kursu stacjonarnego, możesz zdać się na korepetytorów. A jeśli odpowiada Ci nauka przez Internet, zapraszamy do nas. Szczegóły naszej oferty znajdziesz w zakładce „Matura dla dorosłych 2018”.

 99. Witam, mam pytanie w roku szkolnym 2011\2012 uczyłam się w technikum uzupełniającym i nie udało mi się zdać matury w ciągu tych 5 lat i jak bym chciała jeszcze raz pisać to jaką bym pisała starą czy nową.

 100. Witam, mam pytanie czy to pewne jak bym chciała podejść w maju 2018 to bym pisała starą czy nową maturę bo u mnie minęło 5 lat i 2017w maju nie podchodziłam do matury

  • Agnieszko,
   formuła matury wynika z roku ukończenia szkoły średniej. Jeśli kończyłaś LO między 2005 a 2014 lub technikum między 2006 a 2015 r., to niezależnie od tego, ile lat upłynie od ukończenia szkoły, będziesz zdawać na starych zasadach.

  • Rozumiem. Można też rozważyć przygotowanie samodzielne, na naszym blogu jest sporo instrukcji. Ewentualnie przedmiot, który sprawia najwięcej problemów zrobić z pomocą, na kursie? Można też rozłożyć sobie zdawanie matury na dwa lata, bo to zawsze mniejsze obciążenie czasowe i finansowe również. Niektórzy tak robią, bo czas tak czy inaczej płynie:-)

 101. Witam mam pytanie w roku szkolnym 2011-2012 pochodziła do matury i nie udało mi się zdać i upłynęło u mnie 5 lat w 2017 nie podchodzilam w 2018 nie będę podchodzić bo nie mogę jak bym chciała podejść w maju 2019 to jaką bym pisała nową czy starą

  • Marleno,
   formuła matury wynika z roku ukończenia szkoły średniej. Jeśli kończyłaś szkołę średnią w 2012, będziesz zdawać na starych zasadach wg obecnie obowiązujących zapisów.
   A co do 2019 roku się wydarzy, tego nie wiem – być może Ministerstwo Edukacji zmieni po raz kolejny formułę egzaminów?

 102. Witam. W 2014 roku ukończyłem liceum i po raz pierwszy podchodziłem do matury. Do uzyskania matury został mi tylko ustny angielski, który będę poprawiał w sierpniu. Czy jakby nie udało mi się go poprawić to mogę podchodzić tylko do ustnego angielskiego w latach 2018, 2019, ponieważ obowiązuje 5 lat do poprawy tak? Gdybym chciał poprawić w 2018 roku wyniki z jednego lub dwóch przedmiotów pisemnych to czy będę musiał zapłacić za te egzaminy czy poprawianie jest darmowe? A jeśli musiałbym poprawić w maju ustny angielski to przeszkodą nie będzie, żeby poprawić wyniki z przedmiotów, które mam już zdane?

 103. Witam nie udało mi się złożyć deklaracji jeżeli chodzi o poprawę matury czy jest możliwość jeszcze złożenia tej deklaracji?

 104. Witam ukończyłam liceum ogolno ksztalcace dla doroslych w 2012 roku nie podeszła do matury czy mam szansę podejście po takim czasie do egzaminu maturalnego?Pozdawiam

 105. Witam. Mam pytanie: zakończyłam technikum w roku szkolnym 2015/16, zapisałam się na maturę 2016 (nowa formuła) poszłam na wszytskie egzaminy pisemne lecz na ustne nie, jak się później okazało zadałam tylko jeden przedmiot. Chciałabym w roku 2018 lub 2019 przytsąpić ponownie do maury tylko jak to zrobić? Którą deklaracje złożyć? Czy muszę składać deklarację w swojej starej szkole? Zdawać wszytskie przedmioty? Czy przez to, że nie przyszłam na egzaminy ustne moja matura została cała unieważniona?

  • Natalio,
   egzamin, który zdałaś jest ważny i będzie ważny do 2021 roku. Żeby przystąpić do matury w 2018 roku, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś i masz na to czas od 10 września do 2017 roku do 7 lutego 2018 roku. Druki deklaracji ukażą się na stronach CKE i OKE około 10 września. Gdybyś miała wtedy jakiś problem z wyborem odpowiedniego druku, zgłoś się do nas – chętnie pomożemy 🙂

 106. Witam
  Maturę zdawałam w 2012r. więc rozumiem że będzie mnie obowiązywała stara matura Z związku z tym mam pytanie odnośnie egzaminu ustnego z polskiego. Jak to w takim przypadku przebiega? W sensie wyboru tematów, konspektu i bibliografii, czy tutaj już trzeba się konsultować z nauczycielem j. polskiego z mojej szkoły?

  • Temat prezentacji musi zostać wpisany do deklaracji maturalnej, na której złożenie masz czas od mniej więcej 10 września (kiedy ukazują się druki na dany rok) do 7 lutego 2018 roku. Warto więc już gdzieś w drugiej połowie września udać się do szkoły i poprosić o listę tematów. Nie musisz się konsultować z żadnym nauczycielem z Twojej szkoły, nie ma nawet formalnie takiej możliwości, chyba że jakiś polonista zrobi to z uprzejmości, ale żaden nie ma takiego obowiązku. Decyzja o wyborze tematu i bibliografii należy wyłącznie do Ciebie. Kiedy temat już wybierzesz, złóż deklarację przystąpienia do matury w swojej szkole. Później trzeba jeszcze na miesiąc przed maturą oddać w szkole bibliografię. I tyle. Konspekt nie jest obowiązkowy. Możesz go mieć ze sobą na egzaminie, ale nie musisz.

  • A w którym roku kończyłaś szkołę? Bo od tego zależy, gdzie i jakie należy złożyć dokumenty oraz czas, jaki jest na to wyznaczony.

 107. Witam,
  Ukończyłam szkołe w 2012 roku niestety nie podeszłam do matury poniewaz musialam poprawic ocene niedostateczna z jednego przedmiotu(deklaracja byla zlozona). W 2013 podeszlam do matury zdalam polski angielski i wos, niestety nie poszlo mi z matematyka. Od kiedy moge zdac ta matematyke?

  • Pytanie miało chyba brzmieć „do kiedy” 😉 Więc jeśli faktycznie, to jeszcze w 2018 roku masz możliwość podejść tylko do matematyki.

 108. Witam

  Mam jeszcze kilka pytań, które dla ułatwienia pozwolę sobie wypunktować:

  1) Maturę zdawałam w 2012r, więc obowiązuje mnie matura w takiej formie w jakiej wtedy zdawałam. Przez jakie lata taka matura obowiązywała? Czy zaopatrując się w repetytoria muszę korzystać z tych wydanych stricte pod te maturę z 2012 czy mogę również korzystać z pomocy naukowych z 2013r. i późniejszych?

  2) Czy jeśli będę chciała zdawać rozszerzone przedmioty jak np. angielski, to wtedy normalnie zdaje również podstawę? Ile mogę zdawać przedmiotów rozszerzonych?

  3) Co w sytuacji jeśli bym przykładowo podeszła do matury w maju i np. zdałabym polski i angielski, a matematyki nie? Rozumiem że wtedy mogę poprawiać w sierpniu, a jeśli nie zdałabym w sierpniu, to jak to wtedy wygląda? Czy wtedy znowu mam 5 lat na poprawienie tego przedmiotu?
  A jeśli nie zda się dwóch przedmiotów na maturze, to co wtedy? Też ma się 5 lat na poprawienie czy trzeba powtarzać całą maturę od nowa?

  4) Załóżmy że wybieram jeszcze do zdawania np. historię czy wos na poziomie podstawowym i oblewam ten przedmiot. Jak to wygląda w takiej sytuacji? Czy wtedy matura jest nieważna czy jako że to nie jest obowiązkowy przedmiot, to po prostu jest niezdany i tylko tyle?

  5) Ostatnie pytanie, właściwie już bardziej czysto teoretyczne i podyktowane bardziej ciekawością – a jakby ktoś chciał zdawać aktualną maturę na nowych zasadach, a obowiązuje go wg. roku ukończenia szkoły „stara” formuła, to może wtedy zdawać nową czy jest zmuszony zdawać „starą”? 🙂

  • Już odpowiadam:
   1) Matura w tzw. starej formule obowiązywała od 2005 do 2014 roku (za wyjątkiem matematyki). Zalecałabym zaopatrzyć się w repetytoria nie starsze niż wydane w 2012, ewentualnie w 2011 roku i nie młodsze niż wydane w 2014 roku.
   2) Można zdawać 6 egzaminów dodatkowych.
   – z językiem obcym sprawa jest taka: jeśli chciałabyś zdawać jako przedmiot dodatkowy ten sam język, który wybrałaś jako obowiązkowy, to możesz go zdawać jako dodatkowy tylko na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym
   – jeśli wybrałabyś jako przedmiot dodatkowy inny język obcy, wtedy możesz wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony
   – w przypadku polskiego i matematyki, jeśli wybierzesz je jako dodatkowe, musisz zdawać je na poziomie rozszerzonym, bo podstawa jest obowiązkowa.
   – w przypadku pozostałych przedmiotów, jeśli wybierzesz je jako dodatkowe, możesz wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony. Jeśli wybierzesz ten drugi, nie musisz zdawać podstawy.
   3) Do poprawki możesz podejść, jeśli w maju podeszłaś do wszystkich egzaminów, które zadeklarowałaś i nie zdałaś jednego z nich. Jeśli nie zdasz go w poprawce, masz 5 lat na jego „dozdanie”. Okres 5 lat obowiązuje Cię również, gdybyś w maju nie zdała dwóch lub więcej przedmiotów. Maturę powtarzać od nowa trzeba tylko wtedy, jeśli w ciągu tych 5 lat nie zdasz niezdanych egzaminów.
   4) Informator mówi, że: „Absolwent zdał egzamin maturalny, jeśli z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania”. Nie ma tu mowy o przedmiotach dodatkowych, więc moim zdaniem jeśli nie zdałabyś egzaminu z przedmiotu dodatkowego, to nie miałoby to wpływu na resztę egzaminów. Nie mniej, żeby to potwierdzić, radziłabym skontaktować się z OKE.
   5) Formuła matury zależy od roku ukończenia szkoły i nic nie da się tu zrobić.
   Mam nadzieję, że zaspokoiłam Twoją ciekawość 🙂

 109. zdawalam mature 11 lat temu, chcialabym poprawic np jeden przedmiot, aby uzyskac lepszy wynik, co jesli jednak wynik bedzie gorszy niz ten 11 lat temu lub jesli bym nawet nie zdala, oczywiscie nie zakladam tak czarnego scenariusza, ale chcialabym wiedziec co w takim wypadku, który wynik sie wtedy liczy

  • Pod uwagę brany jest zawsze wyższy wynik. Jeśli więc podejdziesz do danego przedmiotu jeszcze raz i uzyskasz wynik niższy, niż 11 lat temu, ważny będzie i tak ten stary.

   • to swietnie czyli nic tak naprawde nie trace podchodzac raz jeszcze a jedynie moge zyskac lepszy wynik i nie ma tu zadnego haczyka? 🙂 a co jesli zdawalam podstawowa a teraz chcialabym spróbowac z rozszerzona, to wtedy tez na tej samej zasadzie? i do kiedy moge sie zapisac i w jaki sposób? mieszkam w Uk, czy moge zrobic to telefonicznie badz za posrednictwem kogos? dziekuje bardzo za odpowiedz 🙂

    • Dokładnie tak, można tylko zyskać, haczyka nie ma 😉 Matura na poziomie podstawowym i rozszerzonym do dwa różne egzaminy, nie mają na siebie wpływu. Jeśli więc masz zdany egzamin na poziomie podstawowym, a teraz będziesz chciała zdawać na poziomie rozszerzonym, to wynik z podstawy pozostanie niezmieniony niezależnie od wyników rozszerzenia.
     By móc podejść do egzaminu, musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Masz na to czas do 7 lutego 2018 roku. Jeśli jednak Twoja szkoła już nie istnieje bądź została przekształcona, deklarację razem ze świadectwem maturalnym powinnaś złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze wględu na Twoje ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce i masz na to czas do 31 grudnia 2017 r. Deklarację możesz wysłać pocztą. Pamiętaj tylko, że na sam egzamin będziesz musiała przyjechać do Polski.

 110. Mam pytanie jeśli zdawałam maturę 2013 roku i nie zdałam z języka angielskiego i chciałam poprawić 2018 roku. Czy będę musiała zdawać na starych zasadach czy muszę podejść od nowa do całej matury ?

 111. Witam. W tym roku zdalam maturę (
  Jako rozszerzenie wybrałam j.angielski). W maju przyszłego roku chcialabym podejść do kolejnych dwoch rozszerzeń . Jaka deklarację powinnam wypełnić?
  Prosze o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Deklaracje są już dostępne na stronach CKE, konkretnie TUTAJ (trzeba pobrać załączniki do Informacji o sposobie organizacji egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2017/2018). Jeśli szkołę średnią skończyłaś w tym roku, to wybierasz deklarację o nazwie Zal 1a_N Deklaracja NF. Jeśli jesteś absolwentką szkoły średniej sprzed 2005 roku, to wybierasz deklarację o nazwie Zal 1c_N Deklaracja NF Matura sprzed 2005 r.

 112. Witam
  W 2017 zdawałem biologię, chemię i matematykę (wszystkie na poziomie rozszerzonym). Przedmioty obowiązkowe zdałem.
  Moje pytanie brzmi: Czy w 2018 mogę znów pisać biologię, chemię i matematykę (rownież na poziomie rozszerzonym)? Nie jestem pewien czy mogę znow pisać aż 3 przedmioty rozszerzone. I moje kolejne pytanie brzmi do kiedy muszę złożyć deklaracje do szkoły?

  Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Maćku, możesz podchodzić ponownie do tych trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Deklarację musisz złożyć do 7 lutego 2018 roku.

 113. Witam
  Mature zdałem w 2009 (polski, angielski, biologia), po latach chcialem isc na studia jednak okazalo sie ze potrzebuje matury z matematyki. czy moge pisac mature z samej matematyki czy musze powtarzac całosc? dodatkowym problemem jest to ze szkole zlikwidowano i nie mam pojecia jak ugryzc ten temat.
  z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • Dominiku, nie musisz powtarzać całości, możesz podejść tylko do matematyki. Likwidacja szkoły to nie problem 😉 W takim wypadki deklarację przystąpienia do matury składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania i to OKE wyznaczy szkołę, w której będziesz zdawał. Deklarację musisz złożyć do 31 grudnia 2017 roku.

 114. Witam,
  ukończyłam zaoczne Liceum Ogólnokształcące w lutym 2015 roku, miałam wtedy podejść do starej matury, ale nie pojawiłam się na egzaminach. Teraz chciałabym złożyć deklarację na rok 2018 i tu pojawia się problem. Z tego co wyczytałam na stronie CKE powinnam zdawać nową wersję matury, ale zastanawia mnie czemu pierwszą deklarację składałam na starą wersję (z prezentacją z polskiego).
  Pani w sekretariacie szkoły niestety nie była pewna, który wniosek mam złożyć (czy na nową, czy na starą maturę), a nie chciałabym popełnić pomyłki.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Moim zdaniem powinnaś zdawać nową. Zalecam jednak telefon do OKE, żeby się upewnić, bo być może zaoczne licea w 2015 r. zdawały jeszcze na starych zasadach.

 115. Witam!
  Bardzo proszę o radę.
  Skończyłam liceum w 2015r i tym samym zdałam maturę. Chciałabym w 2018 poprawić jeden przedmiot i podejść do dwóch do których wcześniej nie podchodziłam. Czy jest taka możliwość bez ponoszenia kosztów?
  Moja szkoła w której zdawałam nadal funkcjonuje.
  Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.

  • Moniko,
   oczywiście, jest taka możliwość i żadne opłaty póki co nie będą Cię obowiązywały. Pamiętaj, żeby do 7 lutego 2018 r. złożyć w szkole deklarację przystąpienia do matury.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia!

    • Bardzo proszę, cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
     Obowiązuje Cię deklaracja „Zal 1a_N Deklaracja NF”. Pobrać możesz ją STĄD. Musisz wybrać „załączniki” i pobrać spakowany plik z wszystkimi deklaracjami. Po rozpakowaniu pliku znajdziesz właściwą dla Ciebie deklarację.
     Pozdrawiam!

 116. Witam, główną maturę zdawałam w 2013 roku, wtedy nie zdałam matury z matematyki, czy w 2018 r. mogę jeszcze przystąpić do tego egzaminu, czy muszę zdawać od nowa wszystkie przedmioty?

 117. witam,
  chcę poprawiać maturę w 2018 z przedmiotów dodatkowych. Moje LO w ZSP zostało zlikwidowane. teraz jest tam tylko technikum.
  co powinnam zrobić?

  • Kamilo,
   w takim razie deklarację przystąpienia do matury składasz w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania. Masz na to czas do 31 grudnia 2017 r. OKE wyznaczy Ci szkołę, w której będziesz zdawać.

   • dziękuję za odpowiedz.
    do OKE mam złożyć: deklarację, formularz zgłoszenia i kserokopię ukończenia szkoły czy świadectwa maturalnego (musi być poświadczone notarialnie?)?
    mogę dokumenty wysłać pocztą?
    szkoła wyznaczona przez OKE będzie w rodzinnym mieście czy innym?

    • Musisz złożyć deklarację przystąpienia do matury i oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej. To nie musi być potwierdzenie notarialne. Możesz np. pójść do technikum, które funkcjonuje przy Twoim dawnym zespole szkół i poprosić w sekretariacie, żeby Pani sekretarka potwierdziła Ci swoją pieczątką zgodność kopii z oryginałem. Jeśli gdzieś pracujesz, może to zrobić Twój pracodawca lub ktoś z kadr. Ważne, żeby kopia była opieczętowana. Możesz też jeszcze zadzwonić do OKE i zapytać, czy chcą potwierdzonej kopii – zwyczaje różnych OKE bywają różne.
     Dokumenty możesz wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym i z potwierdzeniem odbioru. OKE wyznacza najczęściej szkoły najbliżej miejsca zamieszkania. Jeśli masz możliwość, udaj się do OKE osobiście. Wiemy od naszych kursantów, że zapisujący się na maturę dostają często w OKE listę szkół i sami ją sobie wybierają.

 118. Witam,
  jestem absolwentem technikum i zdałem wszystkie obowiązkowe przedmioty w maju 2015 wg „starej” matury. Czy jeśli chciałbym zdawać w 2018 dodatkowo biologię podstawową to również odbyłoby się to na starych zasadach? Coś mi się kojarzy, że w szkole mówili nam, że przez 5 lat obowiązuje nas stara matura ale nie jestem pewien. Pozdrawiam.

  • Pawle,
   tak, każdy egzamin, do którego będziesz chciał podejść, będziesz zdawał na starych zasadach. Niezależnie kiedy, reguła 5 lat tu nie obowiązuje.

 119. Witam Serdecznie

  tak pięknie Pani wszystkim odpowiada to i ja spytam.
  w 2010 roku zdałem maturę z wynikiem pozytywnym (polski,niemiecki,matematyka) + fizyka podstawa

  chcialbym poprawic wyniki z matematyki i fizyki, moge zdawac tylko z tych dwóch przedmiotów ? i czy mogę sobie dołozyć zamiast niemieckiego angielski ?

  • Radosławie,
   dziękuję za miłe słowa 🙂 Możesz wybrać sobie więcej przedmiotów. Jeśli nie chcesz poprawiać niemieckiego, możesz zdawać angielski.
   Pozdrawiam!

 120. Witam,
  w 2013 roku na maturze zdałam tylko obowiązkowe przedmioty. Chciałam teraz zdać dodatkowy przedmiot. Do kiedy mogę złożyć deklarację? Na stronie OkE są 2 terminy do 30 września i 7 luty. Który termin mnie obowiązuje na złożenie deklaracji?

  • Do 7 lutego 2018 r. powinnaś złożyć deklarację przystąpienia do matury w szkole, którą kończyłaś. Chyba, że Twoja szkoła została zlikwidowana, wtedy deklarację powinnaś złożyć najpóźniej 31 grudnia 2017 r. w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.

 121. Witam mature zdawałam w 2014 roku nie udało się z matematyki przez jaki czas mogę podejść do matury ? Chciałabym podejść w 2018 roku do matury do kiedy można złożyć deklaracje ?

  • Moniko,
   do samej matematyki możesz podejść najpóźniej w maju 2019 r. Potem będziesz musiała podchodzić już do wszystkich egzaminów.
   Jeśli szkoła, którą kończyłaś, istnieje, składasz w niej deklarację do 7 lutego 2018 r. Jeśli nie istnieje, składasz deklarację w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Twojego zamieszkania najpóźniej do 31 grudnia 2017 r.

 122. Witam , proszę o pomoc. Jaki druk deklaracji potrzebuje do matury z dodatkowego przedmiotu ,jeśli podstawową maturę pisałam wraz z ukończeniem liceum w 2012/2013????

 123. Witam 😉
  Po 8 latach postanowiłam poprawić matruę. Za „pierwszym” razem wszystko zdałam ale wyniki któe uzyskałam nie są dla mnie satysfakcjonujące.
  Nie ma żadnych przeciwwskazań bym napisała ponownie egzamin dojrzałości?

  • Nie ma 🙂 Pamiętaj, że nie musisz zdawać wszystkich przedmiotów, ale tylko te, których wynik chcesz poprawić.

 124. Witam.Zdawałam maturę podstawową w 2015 roku wszystkie egzaminy pozytywnie zaliczone.Było to technikum 4 letnie.Chciałabym jednak pisac dodatkowo język angielski rozszerzony i być może poprawić podstawę z j.angielskiego.Czy jest taka możliwość i na jakich zasadach? Czy coś się też zmieniło w formule tych części?

  • Basiu,
   będzie Cię obowiązywała stara formuła, czyli taka, w jakiej zdawałaś w 2015 r. Moim zdaniem możesz jednocześnie poprawiać wynik z matury podstawowej z języka angielskiego i podejść do angielskiego rozszerzonego.

 125. Witam,
  w 2014 roku zdawałam maturę. W tym roku chciałabym przystąpić tylko do rozszerzonej matury z geografii. Niestety, jestem w Chinach i nie mam możliwości powrotu do Polski w maju, jednak na pewno będzie to możliwe w sierpniu, na termin poprawkowy. Czy kolejnym moim krokiem powinno być wypełnienie deklaracji maturalnej do 7 lutego? Czy w roku 2019 również będę mogła zdawać maturę z geografii bez konieczności zdawania innych przedmiotów? Jaki materiał będzie obejmowała ta matura? Taki, jakiego uczyłam się jeszcze w liceum czy będzie to matura nowego typu? Pozdrawiam z Chin i proszę o odpowiedź

  • Gabrielo,
   jeśli maturę masz zdaną, to do dowolnych egzaminów możesz podejść w maju dowolnego roku, żadne ograniczenie czasowe tu nie obowiązuje. Jeśli wiesz, że w maju 2018 r. nie będzie Cię w Polsce, składanie deklaracji nie ma sensu, ponieważ jeśli nie przystąpisz do egzaminu w maju, nie będziesz miała prawa do poprawki w sierpniu. Najlepszym wyjściem będzie więc przystąpienie do egzaminu w maju 2019 r. Będziesz zdawała na starych zasadach, a więc będzie Cię obowiązywał materiał, który przerabiałaś w liceum.
   Również serdecznie pozdrawiamy!

 126. siemano mam pytanie jesli zdalem na starej maturze obowiazkowe ustne a pisemnych nie zdalem to czy jesli bede musial zdawac na nowych zasadach to czy zostanie mi zaliczony zdany ustny

  • Jeśli zdawałeś na starych zasadach, to będą Cię obowiązywały stare zasady. Zdane egzaminy są ważne przez 5 lat od momentu, kiedy je zdałeś. Potem trzeba przystępować do wszystkich egzaminów od nowa.

  • Proszę się zwrócić do szkoły, którą mąż kończył lub do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce Waszego zamieszkania. Tylko tam można otrzymać takie informacje.

 127. Dzień dobry, mam pytanie. Zdawałam maturę w 2010, obecnie jestem po studiach magisterskich i chcę znowu podejść do matury aby zdawać na medycynę. Chciałabym zdawać biologię w tym roku i chemię za rok (oba na poziomie rozszerzonym). Rozumiem, że będę zdawać w tzw. „starej” formule. Ale to oznacza, że mam się uczyć ze „starych” podręczników i repetytoriów, które wtedy obowiązywały? Proszę o podpowiedź co w tej sytuacji zrobić…

  • Będziesz zdawała według zasad, jakie po raz ostatni obowiązywały na maturze w 2014 roku. Warto więc szukać materiałów aktualnych na ten czas. Pamiętaj, że jeśli chcesz podejść do jakiegoś egzaminu w 2018 r. na złożenie deklaracji przystąpienia do egzaminu masz czas do 7 lutego. Deklarację składasz w szkole, którą kończyłaś.

 128. Witam. Moje pytanie będzie trochę z innej beczki. Podchodziłam do matury w 2017r. I nie zdalam polskiego ustnego oraz matematyki. Na maturę w 2018r zapisałam się na wszystkie przedmioty od nowa lecz niestety okazało się w połówie stycznia, ze nie dam rady podejść do wszystkich przedmiotów, w takiej sytuacji gdy np nie pójdę lub pójdę się tylko podpisać zostanie przepisany mój wynik z zeszłego roku czy niezaliczona matura?

  • Jeśli osiąga się niższy wynik albo nie podchodzi się wcale, to zawsze liczy się wynik wyższy, czyli w Twoim przypadku wynik z 2017 r. Pamiętaj jednak, że do 7 lutego możesz jeszcze zmienić deklarację i wpisać tylko te przedmioty, które faktycznie będziesz zdawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *